Ogólne wytyczne dotyczące odrobaczania zwierząt
czytania opublikowano
Odrobaczanie zwierząt jest ważnym elementem opieki weterynaryjnej i stanowi istotny sposób zapobiegania i kontrolowania pasożytów wewnętrznych, co przyczynia się do utrzymania zdrowia i bezpieczeństwa ludzi i zwierząt.
Sposób odrobaczania zwierząt oraz częstotliwość zależy od wieku, stanu zdrowia, stylu życia i ryzyka ekspozycji. Ogólnie jednak, istnieją pewne uniwersalne międzynarodowe wytyczne dotyczące odrobaczania zwierząt.
Psy i koty powinny być odrobaczane regularnie, zarówno jako szczenięta/kocięta, jak i w dorosłym wieku. W przypadku szczeniąt i kociąt, zalecane jest odrobaczanie co 2-3 tygodnie od momentu urodzenia do 3-4 miesiąca życia. Następnie, w przypadku zwierząt dorosłych, w większości przypadków rekomenduje się comiesięczną profilaktykę przeciwpasożytniczą. Niekiedy, wziąwszy pod uwagę warunki życia zwierzęcia, rekomendacja obejmuje 4 cykle odrobaczania w ciągu roku. Pamiętajmy także o zaleceniach dotyczących badania kału. Zwierzęta w pierwszym roku życia powinny takie badanie przejść czterokrotnie. Zwierzętom dorosłym rekomenduje się dwukrotne badanie kału w ciągu roku.
Należy pamiętać, że odpowiedni dobór leku i dawkowanie powinno być zawsze ustalane przez lekarza weterynarii. Ważne jest również przestrzeganie instrukcji dotyczących dawkowania i terminów odrobaczania, aby zapewnić skuteczne zwalczanie pasożytów.