Odrobaczanie psa – ważna sprawa

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca robaki

Systematyczne odrobaczanie psa to nie tylko podstawa zdrowia, prawidłowego rozwoju i dobrego humoru Twojego podopiecznego. To również wyraz Twojej odpowiedzialności za zdrowie własne i członków Twojej rodziny. Dlaczego należy odrobaczać psa? Jakie pasożyty zagrażają zwierzętom domowym? Jakie obawy wskazują na chorobę pasożytniczą u czworonoga? Dowiesz się więcej z dalszej części materiału.

Pasożyty jelitowe u psa – problem powszechny

Każdy pies może zarazić się pasożytami wewnętrznymi, niezależnie od tego, czy mieszka z opiekunem w eleganckim apartamentowcu, biega po podwórku na wsi, czy też większość dnia spędza na poduszkach kanapy przenoszony z miejsca na miejsce na rękach ukochanej osoby. Nie ma znaczenia, jak często pies zabierany jest do psiego fryzjera, jaką je karmę i czy ma kontakt z innymi zwierzętami.

Pies wciąż pozostaje psem, wraz ze swoimi potrzebami węszenia i eksplorowania otoczenia oraz naturalną ciekawością każąca mu obwąchać fascynujące miejsca. Nawyki i przyzwyczajenia psa wykorzystują pasożyty, dla których czworonogi są podstawą życia i rozwoju.

Wskazując na powszechność występowania pasożytów wewnętrznych u psów nie chcemy straszyć opiekunów ryzykiem, a edukować, w jaki sposób rozpoznać objawy robaczycy i jak jej skutecznie zapobiegać. Pasożytów wewnętrznych można uniknąć - medycyna weterynaryjna posiada szeroki wachlarz preparatów skutecznie przeciwdziałających inwazji robaków.

Podział pasożytów u psów

Pasożyty dokonujące inwazji na psy można podzielić na dwie główne grupy:

W dzisiejszym materiale skupimy się na zagrożeniach pochodzących ze strony robaków jelitowych.

Ważne!

Organizm silnego, zdrowego, dorosłego psa najprawdopodobniej poradzi sobie z niewielką ilością robaków jelitowych. Wystarczy jednak, że nastąpi pogorszenie stanu zdrowia psa spowodowane chorobą, urazem, wypadkiem czy stresem związanym z wyjazdem opiekuna, żeby sytuacja diametralnie się zmieniła na niekorzyść czworonoga. Układ immunologiczny psa może mieć poważne trudności ze zwalczeniem skutki obecności robaków w organizmie, jeśli musi zmagać się jednocześnie z kilkoma obciążeniami.

W jaki sposób pies zaraża się pasożytami jelitowymi?

Inwazyjne formy pasożytów wewnętrznych trafiają najczęściej do otoczenia w odchodach chorych na robaczycę zwierząt. Zanieczyszczona jajami czy oocystami gleba przyczepia się do łap, sierści, osadza się na kamieniach, patykach, infekuje wodę w kałuży.

Pies najczęściej zaraża się pasożytami wewnętrznymi poprzez wrota układu pokarmowego - pysk.

Pies zaraża się pasożytami zjadając źdźbła trawy, gryząc patyk na spacerze, czy też wylizując łapy po kopaniu dołków podczas zabawy w ogrodzie. Endopasożyty mogą też przeniknąć do organizmu psa wykorzystując w tym celu inne pasożyty (pchły).

Pies ulegnie zarażeniu endopasożytami, jeśli zje surowe, nieprzebadane mięso (np. z polowania).

Suka, jeśli jest zarażona robakami, może przekazać pasożyty już w czasie trwania ciąży lub zaraz po narodzinach miotu, gdy karmi swoim mlekiem młode. Z tego właśnie powodu szczenięta odrobacza się po narodzinach i utrzymuje kurację do czasu odstawienia od pokarmu matki.

Objawy inwazji pasożytów wewnętrznych u psa

Pies manifestuje zarażenie robakami jelitowymi na wiele sposobów, z których najbardziej reprezentatywne to:

Pasożyty wewnętrzne u psa – profilaktyka

Najskuteczniejszym sposobem przeciwdziałania inwazji pasożytów wewnętrznych u psa jest regularne odrobaczanie, stosowanie preparatów przeciw pasożytom zewnętrznym oraz szybkie reagowanie na nietypowe zachowania swojego podopiecznego (patrz symptomy robaczycy).

Zapytaj swojego lekarza weterynarii o schemat odrobaczania Twojego psa. Powinien być on zsynchronizowany z kalendarzem szczepień i dopasowany do potrzeb i warunków życia zwierzęcia.

Sprzątanie odchodów po psie

Pomimo, że coraz częściej mówi się publicznie o konieczności sprzątania po swoich czworonogach, to uważamy, iż należy ten temat jeszcze raz poruszyć.

Brak nawyku sprzątania odchodów po psie skutkuje rozsiewaniem inwazyjnych form robaków jelitowych do otoczenia, gdzie spędzają czas nasze zwierzęta, dzieci i my sami. Człowiek również może zarazić się pasożytami zwierzęcymi! Choć organizm ludzki nie jest idealnym środowiskiem do wzrostu i prokreacji dla endopasożytów, to jednak inwazja robaków może wywołać groźne dla zdrowia człowieka konsekwencje.