Odrobaczanie kota — co ile?
czytania opublikowano
Systematyczne odrobaczanie kota jest bardzo ważną procedurą. Koty narażone są na zarażenie wieloma pasożytami, co jest niebezpieczne nie tylko dla nich, ale także dla ich właścicieli czy pozostałych domowników. Warto w kalendarzu na stałe zapisać terminy cyklicznie powtarzanych nie tylko szczepień, ale także wizyt w celu odrobaczania kota.
Odrobaczanie – przed czym chroni kota
Nie można całkowicie uchronić kota, nawet niewychodzącego z mieszkania, przed zarażeniem pasożytami przewodu pokarmowego. Ich obecność jest powszechna w naszym środowisku miejskim. W dużych skupiskach zwierząt, a także w przypadku kotów wolno bytujących ryzyko oczywiście jest większe, ponieważ jest więcej możliwości kontaktu z pasożytami. Do najczęściej występujących infekcji zaliczamy: glistę kocią, tasiemca, lamblię czy kokcydię.
Źródłem zakażeń najczęściej jest skażony robakami pokarm, woda lub jaja pasożytów w środowisku. W przypadku dorosłego kota do zarażenia może dojść po zjedzeniu upolowanego ptaka czy małego gryzonia, w którego mięsie znajdują się larwy lub cysty robaków. W przypadku młodego kota obserwujemy zarażenia wynikłe w przebiegu ssania mleka od matki zarażonej pasożytami.
Pasożyty bytujące w przewodzie pokarmowym kota żerują w nim kosztem zdrowia swojego żywiciela, rozmnażając się oraz doprowadzając do infekcji innych zwierząt i ludzi z otoczenia.
Odrobaczanie jest ważne, ponieważ niezneutralizowane pasożyty namnażające się w organizmie, stanowią dla zwierzaka źródło wielu nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, ale nie tylko. Glista kocia, której występowanie jest najczęstsze, może trafić np. do układu oddechowego, doprowadzając do duszności i kaszlu, lub do oka, powodując uszkodzenie tego organu. Systematyczne odrobaczanie pomaga chronić kota przed skutkami aktywności pasożytniczej w ich organizmie, a ponieważ człowiek z łatwością może ulec zarażeniu, działania te chronią także i jego zdrowie.
Objawy zakażenia pasożytami – kiedy
odrobaczyć kota?
Odrobaczanie przeprowadzamy systematycznie, oraz zawsze kiedy zauważymy poniższe oznaki:
- jaja w kale,
- śluz lub krew w kale,
- biegunki,
- matowienie i wypadanie sierści,
- kaszel lub duszności,
- zmiany apetytu (brak apetytu lub zachowany apetyt przy jednoczesnym spadku masy ciała),
- zmiany w zachowaniu tj. apatia, brak bierność.
Najpełniejszą informację o tym, czy kot jest zarażony pasożytami oraz jakimi, da wynik badania kału kota. Próbka do badania powinna być zbierana przez trzy kolejne dni (i do czasu dostarczenia do gabinetu weterynaryjnego przechowywana w lodówce).
Bardzo rzadko zakażenie przebiega bezobjawowo, dlatego też tak ważne jest, aby odrobaczać kota cyklicznie.
Odrobaczanie – harmonogram działań
To jak często należy odrobaczyć kota, zależy w głównej mierze od jego wieku, miejsca przebywania i warunków, a także stanu zdrowia zwierzaka.
Częstotliwość stosowania leków pasożytobójczych dopasowana jest także do stylu życia zwierząt i stopnia ich narażenia na zachorowanie.
Dodatkowo procedurze odrobaczania podlegają także kotki ciężarne i młode kocięta.
W przypadku kotek ciężarnych odrobaczanie jest niezwykle istotne i przeprowadza się je na koniec ciąży. Tym sposobem w eliminuje się ryzyko zarażenia młodych kociąt poprzez mleko.
Jeśli mamy do czynienia z nieznanym nam kotem dorosłym lub karmiącą kotką zawsze profilaktycznie podawane są środki pozwalające odrobaczyć organizm – w tym wypadku kotka karmiąca i jednocześnie kocięta.
Kocięta dodatkowo są odrobaczane co 2 tygodnie do momentu odsadzenia, a potem co miesiąc do osiągnięcia przez nie pół roku.
Preparaty wykorzystywane w odrobaczaniu występują w postaci tabletek lub zawiesin (past) lub kropli na skórę. Te ostatnie mogą okazać się najwygodniejsze, gdy mamy kota, któremu ciężko przemycić tabletki. W ostatnim czasie pojawiły się preparaty łączące ochronę przed kleszczami i pchłami z działaniem odrobaczającym, co znacząco upraszcza profilaktykę.