Objawy wścieklizny u psa

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca psa na łańcuchu

Wścieklizna jest obecnie najbardziej niebezpieczną zoonozą na świecie. Choroba ma zasięg globalny, występuje na wszystkich kontynentach, a jej ofiarami padają wszystkie zwierzęta stałocieplne, w tym ludzie. Rezerwuarem patogenu są psy, lisy, koty oraz nietoperze. Nie istnieje jeszcze lekarstwo na wściekliznę, lecz wynaleziono skuteczną szczepionkę przeciw tej groźnej zoonozie. W dalszej części materiału opiszemy sposoby transmisji patogenu oraz wymienimy objawy towarzyszące wściekliźnie u psa. Zapraszamy do lektury.

Wścieklizna – najgroźniejsza zoonoza na świecie

Wścieklizna jest śmiertelną, wirusową chorobą pochodzenia zwierzęcego charakteryzującą się gwałtownym przebiegiem. Wirus wścieklizny wywołuje u zakażonego ostrą postać zapalenia mózgu. Światowa Organizacja Zdrowia WHO stale monitoruje ilość przypadków zachorowania na wściekliznę na całym świecie i publikuje coroczne raporty.

Każdego roku z powodu ugryzienia przez chore na wściekliznę zwierzę umiera od 30 do 70 tysięcy osób, z czego większą część stanowią dzieci do piętnastego roku życia. Najsmutniejsze rekordy w zachorowaniu na wściekliznę padają wciąż w Azji, Afryce i Środkowej Ameryce.

W samych tylko Indiach co roku dochodzi do 3,6 miliona ukąszeń przez chore na wściekliznę zwierzęta.

W krajach rozwijających się ludzie padają ofiarami pogryzienia przeważnie przez wściekłe psy, natomiast na obszarach o wyższym stopniu rozwoju – źródłem choroby są głównie nietoperze.

W Ameryce, Kanadzie i Europie wścieklizna u zwierząt domowych zdarza się rzadko. Większość krajów europejskich opanowała występowanie wścieklizny poprzez obowiązkowe szczepienia psów i powszechne stosowanie doustnych szczepionek dla lisów.

Nie należy lekceważyć choroby, ponieważ mimo postępu medycyny jest ona wciąż w 100% śmiertelna.

Wścieklizna – sposoby transmisji patogenu

Wirus wścieklizny przenosi się poprzez ugryzienie przez chore zwierzę lub kontakt śliny zakażonego osobnika ze śluzówką innego zwierzęcia lub człowieka. W niezwykle rzadkich przypadkach zarazić się można wskutek wdychania pyłu z odchodów chorych na wściekliznę nietoperzy lub poprzez transplantację narządów.

Czy wiesz, że

Czy wiesz, że w Polsce istnieje ustawowy obowiązek powiadamiania odpowiednich służb o każdym przypadku wścieklizny?

Objawy wścieklizny u psa

Lekarze weterynarii badający wściekliznę u zwierząt rozróżniają trzy głównie stadia choroby, choć zaznaczyć należy, że nie u wszystkich chorych muszą wystąpić wszystkie etapy.

Czy wiesz, że

Czy wiesz, że pierwszym uczonym, który wynalazł skuteczną szczepionkę przeciw wściekliźnie był Louis Pasteur? 6 czerwca 1885 roku Pasteur po raz pierwszy podał szczepionkę  Josephowi Meisterowi - chłopcu pogryzionemu przez chorego na wściekliznę psa. Szczepionka uratowała chłopcu życie. Pasteur był również twórcą szczepionki przeciwko wąglikowi i cholerze.