Obcinanie pazurów u kota. Czemu to taka ważna sprawa?

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca kota który ma obcinane pazury

Obcinanie pazurów u niewychodzącego na zewnątrz kota to jedna z tych niezbędnych czynności higienicznych, która w znacznym stopniu poprawia komfort życia zwierzakowi, ale również umożliwia nam, opiekunom, zachować w nienaruszonym stanie meble i sprzęty domowe. Dlaczego należy regularnie skracać pazury kotu i w jaki sposób zrobić to prawidłowo? Po odpowiedzi zapraszamy do dalszej części materiału.

Po co kotu pazury?

Kot, nawet ten mruczący na kolanach pieszczoch jest drapieżnikiem. Co do tego, nikt chyba nie ma wątpliwości.

Bronią kota i narzędziem do zdobywania pokarmu w naturze są ostre zęby i pazury. W szczęce i żuchwie kota znajduje się 30 zębów, znakomicie przystosowanych do chwytania, zabijania i rozdrabniania mięsa.

Łapy kota składają się z pięciu w przednich i z czterech w tylnych palców. Każdy palec zakończony jest ostrym, zagiętym pazurem.

Pazury kota to zrogowaciały naskórek zbudowany z twardej keratyny.

Pazury kota spełniają wiele funkcji. Służą drapieżnikowi do chwytania i mocnego trzymania upolowanej zwierzyny. Ponadto dzięki zagiętym, mocnym i ostrym pazurom kot może wspinać się po drzewach, kopać w ziemi, przyciągać do siebie przedmioty, bronić przed napastnikiem oraz skutecznie wykonywać czynności pielęgnacyjne.

Czy wiesz, że

Czy wiesz, że kot drapiąc drzewa jednocześnie znakuje swym zapachem należące do niego terytorium?

Większość kotowatych, w tym nasze domowe mruczki, posiada umiejętność chowania pazurów w razie potrzeby. Pozwala im to na bezszelestne podkradanie się do zdobyczy, a ponadto umożliwia ochronę pazurów przed nadmiernym zużyciem.

Jak zbudowany jest koci pazur?

Koci pazur zbudowany jest z dwóch warstw:

Pazury kota wciąż rosną. Proces ten trwa całe życie zwierzaka. Gdy nowa łuska keratynowa jest już dostatecznie wykształcona, kot ściera ją poprzez drapanie twardych, porowatych przedmiotów, by odsłonić nową warstwę.

Podczas drapania o korę drzewa czy drewniany słupek, kot ściera wyłącznie pazury w przednich łapach. Do usunięcia starej warstwy pazurów w tylnych łapach, kot używa zębów.

Czemu należy obcinać kotu pazury?

Koty żyjące w naturze znakomicie radzą sobie same z usuwaniem starego zestawu pazurów. Polowania, przemieszczanie się po gałęziach drzew czy płotach, znakowanie terenu i kopanie w ziemi świetnie złuszczają martwe warstwy pazurów, a ponadto zaostrzają istniejące.

Koty żyjące w mieszkaniach i domach nie mają tylu możliwości, by usunąć stary garnitur pazurów. Jeśli my, opiekunowie, nie zapewnimy kotom drapaków i nie pomożemy im w skróceniu pazurów, zwierzęta te będą szukały własnych sposobów na starcie pazurów.

Podłokietniki foteli, tapety, narożniki ścian, wezgłowia łóżka czy kanapy – każdy opiekun kota choć raz prawdopodobnie widział, że jego podopieczny przymierzał się do podrapania podobnych powierzchni.

Aby uniknąć zniszczenia sprzętów domowych, należy regularnie obcinać kotom pazury.

Koty żyjące w zamkniętych pomieszczeniach domów czy mieszkań powinny mieć do swojej dyspozycji drapaki. Czasami jednak drapaki nie wystarczają kotom do usunięcia starej warstwy pazurów. Może się wtedy zdarzyć, iż nastąpi bolesne dla zwierząt wrastanie pazurów w opuszki palców.

Obcinanie pazurów u kota – jak to poprawnie wykonać?

Pamiętaj!

Zwykłe nożyczki domowe, czy też służące do obcinania włosów, nie nadają się do obcinania kocich pazurów! Pazury kota są bardzo twarde i wymagają specjalistycznego sprzętu. Zwykłymi nożyczkami możesz zmiażdżyć pazury kota i sprawić mu ból

Jeśli Twój kot stanowczo protestuje lub zachowuje się agresywnie, czy też obawiasz się samodzielnie obcinać kotu pazury, poproś o pomoc lekarza weterynarii albo udaj się do salonu pielęgnacji dla zwierząt