Nowotwór wątroby u kota – objawy, diagnostyka, leczenie

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca kota z podłączoną kroplówką

Nowotwór wątroby u kota to stosunkowo rzadko występujące schorzenie. Pierwotny rak wątroby dotyka od 1 do 3% wszystkich przypadków onkologicznych u kotów oraz 7% wśród nowotworów niedotyczących układu krwionośnego. W jaki sposób rozpoznać objawy nowotworu wątroby u kota? Jakie są rodzaje nowotworu wątroby u tych czworonogów oraz jak przebiega leczenie? Zapraszamy do lektury!

Wątroba – jeden z najważniejszych organów kota

Wątroba jest największym organem wewnętrznym w ciele kota. Jest również jednym z najważniejszych narządów układu pokarmowego. Jest odpowiedzialna za wiele ważnych procesów zachodzących w organizmie, głównie mających związek z odtruwaniem i metabolizmem. Wątroba pełni funkcję detoksykacyjną (oczyszczającą organizm z toksyn), filtracyjną, metaboliczną i magazynującą (witamin, tłuszczy, pierwiastków, glukozy, krwi). Wątroba ponadto bierze udział w procesie trawienia tłuszczy. Organ ten posiada pewne umiejętności regeneracyjne, co jest szczególnie istotne w przypadku chorób.

Nowotwór wątroby u kota zdarza się najczęściej w dorosłym wieku zwierzęcia, około 10 – 12 roku życia. Bardzo często pozostaje nierozpoznany do późnego stadium, gdyż choroba rzadko daje objawy kliniczne. Najczęściej diagnozowany jest przypadkowo, podczas badań kontrolnych.

Nowotwór wątroby u kota – objawy

Nowotwór wątroby rzadko manifestuje się wyraźnymi symptomami, a jeśli już objawy wystąpią, mogą przypominać inne schorzenia.

Najczęściej występujące symptomy nowotworu wątroby u kota to:

Rodzaje nowotworów wątroby u kota

Nowotwór wątroby u kota występuje najczęściej w postaci wieloogniskowej lub ograniczonej jedynie do tego narządu. W przypadku przerzutów  do wątroby trudno o jednoznaczną diagnozę, który z organów został zaatakowany jako pierwszy, a który powinien być traktowany jako ognisko przerzutu. W przypadku innych nowotworów złośliwych, aż 35% może skutkować przerzutami do wątroby.

Diagnostyka

W procesie diagnostycznym lekarz weterynarii najczęściej kieruje kociego pacjenta na badania laboratoryjne, kliniczne i obrazowe (USG), by ocenić potencjalne zmiany. Następnym krokiem może być biopsja wątroby i badanie pobranych próbek.

Leczenie nowotworu wątroby u kota

Z powodu braku występowania objawów chorobowych lub nieswoistych symptomów chorobowych, nowotwór wątroby u kota diagnozowany jest przeważnie w późnym stadium.

Jeśli zostanie postawiona diagnoza: pierwotny nowotwór wątroby, zalecane jest usunięcie chirurgiczne zmiany, niezależnie od stopnia złośliwości. Jeśli jednak nowotwór dał przerzuty do innych organów lub też występuje w postaci rozsianej czy też guzkowatej – możliwości wyleczenia choroby są ograniczone.

Protokół postępowania terapeutycznego ustala specjalista/ specjalistka onkologii weterynaryjnej.

W przypadku chorób onkologicznych rokowanie zwykle bywa ostrożne, ale jest wiele opcji terapeutycznych po które warto sięgnąć pod specjalistycznym okiem jak najszybciej po pojawieniu się diagnozy.