Koci kaszel – przyczyny, zagrożenia, profilaktyka

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca leżącego kota na ziemi

Kaszel – podobnie jak odruch wymiotny lub gorączka stanowią silne odruchy obronne organizmu. Kaszel jest reakcją odruchową, wywołaną podrażnieniem zakończeń nerwowych w błonie śluzowej górnych dróg oddechowych. Celem odruchu obronnego jest szybkie pozbycie się z organizmu ciał obcych lub usunięcie zalegającej wydzieliny z dróg oddechowych. Koci kaszel może oznaczać błahą potrzebę pozbycia się nadmiaru kłaczków z przełyku lub wprost przeciwnie, zwiastować poważne zagrożenie chorobowe. Zapraszamy do dalszej części artykułu!

Spis treści:

Przyczyny kociego kaszlu

Przyczyn kociego kaszlu można szukać wśród:

Kaszel u kota a robaczyca 

Endopasożyt, glista kocia Toxocara cati przechodząc cykl rozwojowy w organizmie swego żywiciela – kota, przedostaje się wraz z krwią do różnych organów ciała, między innymi w okolice układu oddechowego.

To bardzo ważny etap cyklu życiowego robaka jelitowego. Pasożyt prowokując zwierzę swą aktywnością w układzie oddechowym do kaszlu, przedostaje się do przełyku i wraz ze śliną i wydzieliną z płuc migruje do przewodu pokarmowego, gdzie osiąga dojrzałość i składa jaja. Bez wywołania odruchu kaszlu i przełykania u kota, larwy glisty nie mogłyby zakończyć cyklu rozwojowego.

Kaszel u kota a choroby wirusowe

Kaszel u kota (oraz katar) może zwiastować chorobę wirusową zwaną kocim katarem (FHV-1 i FCV-1).

Koci katar to choroba dotykająca głównie kocięta.

Symptomami choroby, oprócz wymienionego kataru i kaszlu są:

Koci katar to złożona choroba wirusowa, której patogeny przenoszą się drogą kropelkową, podczas kichania, w drodze kontaktu z przedmiotami, na których osiadł wirus lub o które kot się otarł.

Koci katar szybko rozprzestrzenia się w dużych skupiskach, w hodowlach, hostelach, przytuliskach i schroniskach.

Rozpoznanie przyczyn kaszlu u kota

W celu postawienia ostatecznej diagnozy co do przyczyn kaszlu u kota, niezbędna jest wizyta w gabinecie lekarza weterynarii.

Lekarz przeprowadzi wywiad środowiskowy z opiekunem kota i wypyta o najważniejsze szczegóły z życia podopiecznego:

Następnie lekarz przeprowadzi szereg czynności i badań mających na celu znalezienie przyczyny kaszlu.

Lekarz weterynarii może zlecić badanie laboratoryjne krwi, moczu, kału, zdjęcie aparatem rentgenowskim.

Profilaktyka

W zależności od diagnozy postawionej przez lekarza, opiekun/opiekunka zostaną poinformowani o metodzie leczenia oraz o sposobach zapobiegania kaszlowi u kota na przyszłość.

Wskazówki dla opiekunów kotów