Jak usunąć kleszcza u psa

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca psa i kleszcza

Jak prawidłowo usunąć kleszcza u psa?

Okres zimowy zwykle nie kojarzy się nam z inwazją kleszczy. Powszechnie uważa się bowiem, że śnieg i mróz szkodzą tym pajęczakom i że możemy czuć się bezpiecznie wychodząc z psem na spacer do lasu lub parku. Jak jest naprawdę? Co jest prawdą, a co mitem? Zapraszamy do dalszej części artykułu, w której wyjaśnimy, czy obawiać się ataku kleszczy zimą, jak zabezpieczyć zwierzęta i w jaki sposób prawidłowo usunąć kleszcza z sierści psa.

Kleszcz – kilka informacji na temat pajęczaka

Wydawać by się mogło, że dziewiętnaście rodzajów kleszczy występujących na terenie Polski to liczba zatrważająca, lecz należy pamiętać, że pajęczak ten rozróżniany jest na świecie w ponad 900 gatunkach.

Na terenie Polski najczęściej występującym i najgroźniejszym dla ludzi i zwierząt jest kleszcz pospolity Ixodes ricinus (kleszcz pastwiskowy), ale nie mniejszym zagrożeniem są pozostałe spotykane w kraju gatunki.

Kleszcz – wektor groźnych chorób

Kleszcz jest pasożytem żerującym na krwi kręgowców. Sama czynność pożywiania się pajęczaka nie niesie dla ofiary większego uszczerbku dla zdrowia. Kleszcz bowiem, inaczej niż pchła czy komar, nie powoduje swoim ukąszeniem drażniącego świądu.

Niebezpieczeństwo tkwi w ryzyku przeniesienia z organizmu kleszcza na żywiciela groźnych patogenów, które wywołują u zwierząt i ludzi ciężkie choroby.

Kleszcz pożywiając się krwiąi chorych zwierząt, jednocześnie sam się zakaża np. pierwotniakami Babesia czy krętkami Borrelia. Przenosząc się na inne zwierzę (lub człowieka) przekazuje patogeny kolejnemu ssakowi.

Czy zimą możemy czuć się bezpiecznie wybierając się z psem do lasu?

Wiele osób uważa, iż kleszcze nie żerują zimą i zasadniczo trudno odmówić im racji. Niestety, wraz ze zmieniającym się klimatem (ten rok przyniósł do Polski dawno niewidziane śniegi i mrozy!) zmienia się również cykl życiowy kleszczy.

Kleszcze z powodzeniem przetrwają okres zimowy pod warstwą liści, a w przypadku dodatnich temperatur wyjdą na poszukiwanie pożywienia.

Niskie temperatury, głęboki śnieg potrafią skutecznie zahamować nadpopulację kleszczy.

Długie, mroźne i śnieżne zimy zdarzają się ostatnio dość rzadko w naszej strefie klimatycznej, więc aktywność kleszczy nie zaczyna się wyłącznie wraz z wiosną, by zamierać późną jesienią, a potrafi trwać cały rok.

Pamiętaj!

Łagodna, bezmroźna zima sprzyja aktywności kleszczy i wybierając się do lasu należy zabezpieczyć się przed pasożytami tak samo starannie, jak w okresie wiosenno-letnim. Nie zapomnij o swoim psie! On również jest narażony na atak kleszcza!

Jak prawidłowo usunąć kleszcza u psa

Jeśli zauważysz kleszcza wczepionego w skórę psa, nie zwlekaj, tylko jak najszybciej przystąp do usuwania pasożyta.

Zwłoka w usunięciu pajęczaka zwiększa ryzyko przekazania groźnych patogenów do krwioobiegu zwierzęcia.

Uwaga! Zasada: im szybciej, tym lepiej usuń kleszcza działa zarówno w przypadku zwierząt, jak i ludzi. Nigdy nie czekaj z usunięciem kleszcza. Czas ma istotne znaczenie!

Co będzie potrzebne do usunięcia kleszcza?

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jeśli nie czujesz się na siłach, żeby zrobić to samodzielnie, zgłoś się jak najszybciej do lekarza weterynarii. Jeśli podczas próby wyciągnięcia doszło do przerwania kleszcza i jego aparat gębowy został w skórze, również jak najszybciej zgłoś się do lekarza.

Wyciągniętego kleszcza można przebadać w laboratorium na okoliczność nosicielstwa groźnych drobnoustrojów.

Czego nie wolno robić przy wyciąganiu kleszcza u psa?

Uwaga!

W naszym klimacie pogoda umożliwia aktywność kleszczy praktycznie cały rok. Jeśli chcesz zabezpieczyć swojego psa przed groźnymi powikłaniami spowodowanymi działalnością kleszczy, zabezpiecz swojego podopiecznego odpowiednimi preparatami. W razie wątpliwości, zapytaj swojego lekarza weterynarii.