Jak usunąć kleszcza u psa
czytania opublikowano
Jak prawidłowo usunąć
kleszcza u psa?
Okres zimowy zwykle nie kojarzy się nam z inwazją kleszczy. Powszechnie uważa się bowiem, że śnieg i mróz szkodzą tym pajęczakom i że możemy czuć się bezpiecznie wychodząc z psem na spacer do lasu lub parku. Jak jest naprawdę? Co jest prawdą, a co mitem? Zapraszamy do dalszej części artykułu, w której wyjaśnimy, czy obawiać się ataku kleszczy zimą, jak zabezpieczyć zwierzęta i w jaki sposób prawidłowo usunąć kleszcza z sierści psa.
Kleszcz – kilka informacji na
temat pajęczaka
Wydawać by się mogło, że dziewiętnaście rodzajów kleszczy występujących na terenie Polski to liczba zatrważająca, lecz należy pamiętać, że pajęczak ten rozróżniany jest na świecie w ponad 900 gatunkach.
Na terenie Polski najczęściej występującym i najgroźniejszym dla ludzi i zwierząt jest kleszcz pospolity Ixodes ricinus (kleszcz pastwiskowy), ale nie mniejszym zagrożeniem są pozostałe spotykane w kraju gatunki.
Kleszcz – wektor groźnych chorób
Kleszcz jest pasożytem żerującym na krwi kręgowców. Sama czynność pożywiania się pajęczaka nie niesie dla ofiary większego uszczerbku dla zdrowia. Kleszcz bowiem, inaczej niż pchła czy komar, nie powoduje swoim ukąszeniem drażniącego świądu.
Niebezpieczeństwo tkwi w ryzyku przeniesienia z organizmu kleszcza na żywiciela groźnych patogenów, które wywołują u zwierząt i ludzi ciężkie choroby.
Kleszcz pożywiając się krwiąi chorych zwierząt, jednocześnie sam się zakaża np. pierwotniakami Babesia czy krętkami Borrelia. Przenosząc się na inne zwierzę (lub człowieka) przekazuje patogeny kolejnemu ssakowi.
Czy zimą możemy czuć się
bezpiecznie wybierając się z psem do lasu?
Wiele osób uważa, iż kleszcze nie żerują zimą i zasadniczo trudno odmówić im racji. Niestety, wraz ze zmieniającym się klimatem (ten rok przyniósł do Polski dawno niewidziane śniegi i mrozy!) zmienia się również cykl życiowy kleszczy.
Kleszcze z powodzeniem przetrwają okres zimowy pod warstwą liści, a w przypadku dodatnich temperatur wyjdą na poszukiwanie pożywienia.
Niskie temperatury, głęboki śnieg potrafią skutecznie zahamować nadpopulację kleszczy.
Długie, mroźne i śnieżne zimy zdarzają się ostatnio dość rzadko w naszej strefie klimatycznej, więc aktywność kleszczy nie zaczyna się wyłącznie wraz z wiosną, by zamierać późną jesienią, a potrafi trwać cały rok.
Pamiętaj!
Łagodna, bezmroźna zima sprzyja aktywności kleszczy i wybierając się do lasu należy zabezpieczyć się przed pasożytami tak samo starannie, jak w okresie wiosenno-letnim. Nie zapomnij o swoim psie! On również jest narażony na atak kleszcza!
Jak prawidłowo usunąć
kleszcza u psa
Jeśli zauważysz kleszcza wczepionego w skórę psa, nie zwlekaj, tylko jak najszybciej przystąp do usuwania pasożyta.
Zwłoka w usunięciu pajęczaka zwiększa ryzyko przekazania groźnych patogenów do krwioobiegu zwierzęcia.
Uwaga! Zasada: im szybciej, tym lepiej usuń kleszcza działa zarówno w przypadku zwierząt, jak i ludzi. Nigdy nie czekaj z usunięciem kleszcza. Czas ma istotne znaczenie!
Co będzie potrzebne do
usunięcia kleszcza?
- Pęseta/przyrząd do usuwania kleszczy
- Rękawiczki jednorazowe
- Płyn dezynfekujący
- Pojemnik na wyciągniętego kleszcza
Jak wyciągnąć kleszcza?
- Rozchyl sierść, by odsłonić pajęczaka
- Złap kleszcza jak najbliżej skóry
- spokojnym ale stanowczym ruchem
wyciągnij kleszcza
- Zdezynfekuj miejsce po wkłuciu
- Zabezpiecz kleszcza w zamykanym
pojemniku
Jeśli nie czujesz się na siłach, żeby zrobić to samodzielnie, zgłoś się jak najszybciej do lekarza weterynarii. Jeśli podczas próby wyciągnięcia doszło do przerwania kleszcza i jego aparat gębowy został w skórze, również jak najszybciej zgłoś się do lekarza.
Wyciągniętego kleszcza można przebadać w laboratorium na okoliczność nosicielstwa groźnych drobnoustrojów.
Czego nie wolno robić przy
wyciąganiu kleszcza u psa?
- Nie wolno niczym smarować kleszcza! To
wyjątkowo szkodliwy mit. Pozbawiony powietrza
kleszcz zestresuje się i istnieje duże prawdopodobieństwo, iż nastąpią wymioty,
czyli przekazanie treści żołądkowej z przewodu pokarmowego kleszcza do
krwioobiegu ofiary
- Nie wolno wykręcać kleszcza! Kolejny szkodliwy mit. Ta część aparatu gębowego kleszcza (hypostom), która jest odpowiedzialna za przebicie się i wkłucie w skórę ofiary nie wygląda jak śruba! Szybciej można ją porównać do strzykawki z tłokiem. Dlatego przy wyciąganiu kleszcza ważna jest szybkość i stanowczość przy usuwaniu, by czynność trwała jak najkrócej.
Uwaga!
W naszym klimacie pogoda umożliwia aktywność kleszczy praktycznie cały rok. Jeśli chcesz zabezpieczyć swojego psa przed groźnymi powikłaniami spowodowanymi działalnością kleszczy, zabezpiecz swojego podopiecznego odpowiednimi preparatami. W razie wątpliwości, zapytaj swojego lekarza weterynarii.