Jak uchronić kota przed kleszczami

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca kleszcza na sierści u kota

Kleszcz u kota to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia zwierzaka. Jak uchronić kota przed kleszczami? Jakie choroby odkleszczowe zagrażają kotom? Jak wyglądają objawy choroby odkleszczowej u kota? Zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią artykułu, gdzie wyjaśnimy, jak przebiega cykl rozwojowy kleszcza oraz kiedy następuje zarażenie drobnoustrojami.

Gdzie kot może natknąć się na kleszcza?

Kot wychodzący na zewnątrz, nawet, jeśli jest wypuszczany tylko do przydomowego ogródka, jest realnie narażony na atak kleszcza. Pajęczaki mogą ukrywać się w trawie czy na krzakach. Kleszcze, choć ślepe, mają świetnie wykształcony zmysł powonienia. Posiadają one receptory zdolne wykrywać wstrząsy oraz dwutlenek węgla wydychany przez swoje ofiary - ludzi i zwierzęta. 

W odróżnieniu od pcheł, których ugryzienie mocno swędzi, kot nie czuje ukąszenia kleszcza. Pajęczak wpuszcza do krwi ofiary znieczulającą substancję, która blokuje receptory bólu u kota, co pozwala pasożytowi na wielogodzinne żerowanie.

Czemu ukąszenia kleszcza mogą być niebezpieczne dla kota? 

Przyjmuje się, że co trzeci kleszcz w Polsce jest zarażony chorobotwórczymi zarazkami. 

Wprawdzie choroby odkleszczowe u kotów są relatywnie rzadkie, nie oznacza, że nie występują. 

Po przedostaniu się na zwierzę, kleszcz szuka miejsca, gdzie skóra jest najcieńsza. Następnie wkłuwa się i zaczyna pożywiać krwią ofiary. 

Żerowanie może trwać kilka do kilkudziesięciu godzin. Po pewnym czasie może dojść do wymiotów i do połączenia treści z przewodu pokarmowego, z krwią zwierzęcia. W ten sposób kleszcz infekuje żywiciela zarazkami chorób. Wymioty mogą zostać wywołane również przez silny stres związany z niewłaściwym usuwaniem kleszcza z ciała ofiary. 

Kleszcz może być wektorem (przekaźnikiem) groźnych chorób, takich jak: borelioza, babeszjoza, anaplazmoza, zakaźna anemia kotów (mykoplazmoza).

Babeszjoza u kota

Babeszjoza wywoływana jest zarażeniem pierwotniakami Babesia spp. Babeszjoza u kotów występuje w naszym kraju niezbyt często. Patogen jednak jest obecny, a klimat nieprzerwanie się ociepla. Najczęściej zapadają na babeszjozę koty w innych częściach świata, np. w Afryce.

Objawy bebeszjozy u kotów

Do objawów choroby należy:

Anaplazmoza u kotów

Anaplazmoza również rzadko występuje u kotów. Objawami choroby są:

Borelioza u kotów

Boreliozę bardzo rzadko diagnozuje się u kotów lub choroba ta przebiega bezobjawowo. Lekarze weterynarii skłaniają się ku opinii, iż koty nie są naturalnymi żywicielami patogenów borrelli. W odróżnieniu od psów. 

Zakaźna anemia kotów (mykoplazmoza hemotropowa) to choroba bakteryjna atakująca krwinki czerwone kotów.

Transmisja dokonuje się poprzez atak kleszcza i pchły lub drogą laktogenną, gdy kocię pije mleko chorej matki.

Objawy boreliozy u kotów

Objawy choroby: 

Mykoplazmoza

Mykoplazmoza jest chorobą śmiertelną dla kotów. Szacuje się, że 30% zarażonych mykoplazmozą kotów umiera. Szybka diagnoza oraz właściwa terapia dają dużą szansę na wyleczenie kota. 

Sposoby zabezpieczania kotów przed kleszczami

·         Preparaty w kroplach (spot-on) – to wygodny i skuteczny sposób zabezpieczania kota zarówno przed atakiem kleszczy, jak i pcheł. Krople podaje się na skórę karku zwierzęcia, w taki sposób, by kot nie miał możliwości wylizania preparatu. Krople działają przez miesiąc.

·         Obroże przeciw kleszczom h3 – działają dłużej niż krople spot-on, nawet kilka miesięcy. Środek chemiczny, którym nasączona jest obroża wydziela substancję odstraszającą lub/i zabijającą kleszcze oraz pchły. Warunkiem działania obroży jest ścisłe przyleganie do skóry kota. Uwaga! Koty wychodzące, zabezpieczone obrożą przeciw kleszczom, narażone są na zaczepienie się o gałęzie czy ogrodzenie!

Żeby właściwie dobrać środek ochronny dla naszego kota, najlepiej zasięgnąć porady lekarza weterynarii. 

Pamiętaj! Jeśli Twój kot nie jest przyzwyczajony do wychodzenia z domu, nie ucz go tego! Jeśli natomiast Twój kot wychodzi, to po każdym jego spacerze na zewnątrz, sprawdź, czy nie przyniósł na sierści kleszcza. Szczególną uwagą potraktuj szyję, kark, okolice głowy i brzucha zwierzaka. Jeśli znajdziesz pasożyta, usuń go jak najszybciej używając pęsety lub przyrządu do usuwania kleszczy. Nie zapomnij założyć rękawiczki jednorazowe oraz zdezynfekuj miejsce na skórze, w które wbił się kleszcz. Jeśli nie masz pewności czy umiesz samodzielnie usunąć kleszcza, zgłoś się do lekarza weterynarii!