Jak rozpoznać zatrucie u kota? - przyczyny i objawy zatrucia u kota
czytania opublikowano
Mimo, iż kot jest inteligentnym, ostrożnym zwierzęciem, przeważnie starannie wybierającym pożywienie, zdarza się, iż pada on ofiarą zatrucia. Co może zaszkodzić kotu? W jaki sposób objawia się u niego zatrucie? Jak pomóc kotu, który zjadł coś szkodliwego? Opiekunowie zwierząt domowych często nie zdają sobie sprawy, ile przedmiotów, roślin, substancji wokół nich, może stanowić śmiertelnie zagrożenie dla czworonogów. Piękne, różowe tulipany stojące w wazonie, szeleszczące opakowanie asriryny z turlającą się zabawnie zawartością, czerwona gwiazda betlejemska - ulubiona roślina bożonarodzeniowa Polaków, pozostałości chemiczne po czyszczeniu sedesu… to tylko kilka przykładów niewinnych z pozoru, a faktycznie bardzo niebezpiecznych toksyn zagrażających kotu.
Czym kot może się zatruć?
Rośliny
Koty uwielbiają podgryzać rośliny doniczkowe czy stojące w wazonach. Zwłaszcza, jeśli nie wychodzą na zewnątrz, do ogrodu lub opiekun nie zadbał o wysianie specjalnej trawy dla kotów. Zwierzęta poprawiają w ten sposób perystaltykę, usuwają nadmiar sierści, niestrawione pozostałości po pokarmie.
Jeśli kot niewychodzący pozbawiony zostanie dostępu do trawy lub mieszanki zbóż, sam zacznie szukać długich, kujących pędów roślin. I może natrafić na rośliny domowe, które absolutnie nie powinny być spożyte przez kota. Które z nich mogą zaszkodzić kotu?
Wymienione wcześniej tulipany i gwiazda betlejemska , ale też narcyzy, fiołki alpejskie, anturium, rododendron, monstera, kroton, clematis z ogrodu, groszek pachnący, skrzydłokwiat, szeflera i wiele, wiele innych.
Jeśli masz je w domu, to zadbaj, by kot nie mógł do nich dosięgnąć. I oczywiście, wysiej trawę dla swojego mruczka na parapecie.
Jakie mogą być objawy zatrucia kota
roślinami?
Objawy zatrucia roślinami u kota zależą od rodzaju toksyny oraz od ilości trucizny, jaką zwierzak zjadł. Do symptomów zatrucia roślinami u kota można zaliczyć między innymi:
- wymioty
- ślinotok, pisana z pyska
- wysypka skórna
- problemy z oddychaniem
- drgawki
- paraliż
- śmierć
Lekarstwa
O tym, że lekarstwa przeznaczone dla ludzi są często groźne dla zwierząt pisaliśmy już kilkakrotnie. Powodem jest inny metabolizm zwierząt oraz przede wszystkim stężenie leku. Proszę zwrócić uwagę na wagę przeciętnego człowieka i kota. Dysproporcja jest kolosalna!
Wydać
by się mogło, że kot nie ma dostępu do lekarstw przeznaczonych dla ludzi. A
jednak… Zatrucia kotów lekarstwami przeznaczonymi dla ludzi wynikają przeważnie
z nieostrożności opiekuna i potrzeby polowania u czworonoga. Tocząca się szybko
po podłodze tabletka prowokuje kota do pościgu. Jeśli pościg zakończy się
powodzeniem, a opiekun na czas nie podniesie lekarstwa, kot może próbować
rozgryźć i zjeść swą zdobycz.
Jakie leki przeznaczone dla ludzi są toksyczne dla kota?
- Aspiryna
- Leki zawierające paracetamol
- Leki zawierające ibuprofen
- Leki zawierające diklofenak
To tylko kilka najczęściej spotykanych leków z domowej apteczki. Kot nie powinien mieć dostępu do żadnego lekarstwa.
Przykładowe
symptomy zatrucia kota lekami:
- wymioty
- brak koordynacji ruchowej
- drgawki
- zaburzenia pracy serca
- drżenie mięśni
- nerwowość
- agresja
Domowe środki chemiczne i preparaty ochrony roślin
Chemiczne toksyny są praktycznie w każdym domu i w ogrodzie. Nie wierzycie?
Proszę spojrzeć na etykietę pierwszego z brzegu preparatu do mycia sedesów, płynu do mycia podłóg czy okien, środka do usuwania kamienia wapiennego z armatury, mleczka do szorowania zlewów… Czarny krzyżyk na opakowaniu świadczy, iż jest to preparat szkodliwy i należy używać go z ostrożnością. Szczególnie należy zwrócić uwagę, czy podczas używania ich, w pobliżu nie ma dzieci oraz zwierząt.
W jaki sposób kot może zatruć się przykładowo płynem do dezynfekcji toalet? Przecież silny, chemiczny zapach z pewnością odstręczy kota od podchodzenia bliżej…
Tak, ostry, chemiczny odór z pewnością nie skłoni kota do spożycia płynu do czyszczenia toalet, lecz w inny sposób może zaszkodzić zwierzęciu. Jeśli opary preparatu osiądą na sierści kota, ten podczas codziennej toalety może je sam wprowadzić do żołądka podczas wylizywania futra.
W podobny sposób wychodzący z domu kot może zatruć się, jeśli sąsiad zechce dokonać oprysku swojego żywopłotu lub oczyścić kostkę brukową przed domem żrącym preparatem wypalającym chwasty.
Produkty spożywcze toksyczne dla kota
Kot jest zwierzęciem bezwzględnie mięsożernym. Oznacza to, iż praktycznie 100% pokarmu kota powinno składać się z mięsa i tłuszczów pochodzenia zwierzęcego.
Podawanie kotu jedzenia przeznaczonego dla ludzi może wywołać u zwierzęcia zatrucie pokarmowe.
Jakie produkty spożywcze ze stołu człowieka mogą zaszkodzić kotu?
- czekolada
- mleko
- winogrona i rodzynki
- czosnek
- cebula
- słodziki
- awokado
Uwaga!
Tak, powszechnie obowiązujący obraz mruczka pijącego mleko z miseczki zaszkodził już niejednemu kotu…Dorosły kot nie potrzebuje mleka do życia. Co więcej, dorosły osobnik nie posiada w swym układzie pokarmowym enzymów trawiennych pozwalających mu na przyswajanie składników mleka. Kot po wypiciu mleka męczy się i wymiotuje oraz cierpi z powodu biegunki. Kochasz swojego kota? Nie dawaj mu mleka do picia…
Jak pomóc kotu, który się zatruł?
W przypadku podejrzenia, iż kot uległ zatruciu lub/i jeśli wystąpiły objawy wymienione przez nas wcześniej, nie czekaj, aż kot poczuje się lepiej!
Natychmiast zawieź go do lecznicy weterynaryjnej. Tu kluczowe mogą być minuty, by ocalić życie Twojego podopiecznego!