Jak pomóc psu cierpiącemu na fobię akustyczną?

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca psa przykrytego kocem

Zbliżające się wielkimi krokami Boże Narodzenie i Nowy Rok, to czas pokazów sztucznych ognii. Pomimo wielu akcji społecznych uświadamiających, iż huk wystrzałów z fajerwerków przyprawia zwierzęta o ogromny stres, to ogromna część społeczeństwa wciąż za nic ma cierpienie zwierząt i w najlepsze pielęgnuje ten zwyczaj. Jakie są skutki? W okresie około sylwestrowym wciąż notuje się najwięcej zaginionych psów czy kotów, wiele zwierząt traci życie ponieważ uciekając wpadają pod koła samochodów. Dużej części uciekinierów nie udaje się już nigdy odnaleźć. To tylko przykład konsekwencji ludzkiej niewrażliwości. Wiele cierpienia dotyka też zwierzyny dziko żyjącej. Do klinik weterynaryjnych i schronisk dla zwierząt trafiają w tym okresie całe rzesze wystraszonych psów, które uciekły opiekunom z posesji lub wyrwały się podczas spaceru. Czas sylwestrowych i świątecznych fajerwerków to u psów cierpiących na fobię akustyczną, okres ogromnego dyskomfortu i prawdziwego cierpienia psychicznego.

Czym jest fobia dźwiękowa u psa?

Fobia akustyczna to zaburzenie nerwicowe, którego głównym objawem jest ogromny, utrudniający normalne funkcjonowanie lęk wywoływany przez nagły, nieprzewidywalny hałas.

Pies odbiera huk związany np. z wybuchem fajerwerków, uderzeniem pioruna czy wystrzałem z broni palnej jako realne zagrożenie życia i zdrowia oraz bodziec do ucieczki i ukrycia się.

Fobią dźwiękową nazywamy stan, gdy stopień pobudzenia psa jest niewspółmierny do zagrożenia, długotrwały (nawet po ustąpieniu hałasu) oraz powodujący wtórne napady lękowe powodowane przez łagodne, normalne dźwięki (zamykanie drzwi czy stuknięcie naczyniami).

Powodem fobii akustycznej u psa może być nadwrażliwość na hałas związana z wysoką czułością na dźwięki. Pies odbiera wtedy nagły huk jako ból.

Psy cierpiące na fobię akustyczną manifestują paniczny lęk poprzez:

Przyczyny fobii akustycznej

Przyczyn fobii można poszukiwać w:

Jak opiekun powinien postępować z nadwrażliwym akustycznie psem podczas pokazów ogni sztucznych w Sylwestra?

Z całą pewnością nie należy czekać z przygotowaniami do ostatniej chwili, czyli do 31 grudnia. Jeśli zaobserwowaliśmy w poprzednim roku, iż pies reaguje na huk wystrzałów panicznym lękiem, należy rozpocząć działania wcześniej oraz podejść do tematu wielopoziomowo.

Uniwersalne wskazówki behawioralne dla opiekunów psów

Na początek kilka uniwersalnych wskazówek behawioralnych, które przydadzą się opiekunom psa, niezależnie od faktu, czy pies boi się fajerwerków, hałasu burzy, walenia w bębny czy wycia syreny strażackiej.