Jak działa tabletka na odrobaczanie psa

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca tabletki i leżącego psa

Opiekunowie zwierząt domowych, psów czy kotów często są zaskoczeni, gdy podczas wizyty w klinice, lekarz weterynarii stawia pupilowi diagnozę: „Zwierzę jest ofiarą inwazji pasożytów. Konieczna jest specjalistyczna kuracja.”

Nie powinniśmy być jednak zaskoczeni. Prawie 85% zwierząt zetknęło się w ciągu życia z pasożytem. Co gorsza, na atak agresywnych robaków nasze zwierzęta narażone są każdego dnia. Nawet niewychodzące koty mogą stać się celem pasożyta. Jak? Czym może zarazić się pies i kot? Jak temu zapobiec i jak leczyć? Jakie są rodzaje preparatów na odrobaczanie? Zapraszamy!

„Przecież mój pies jest takim czystym stworzeniem!”

To zdanie często słyszą lekarze weterynarii podczas spotkań z opiekunami zwierząt w przychodni weterynaryjnej

Wydaje się im, że systematyczne kąpanie psa, wyczesywanie i zabiegi pielęgnacyjne w spa dla czworonogów wystarczą, by uchronić zwierzaka przed inwazją pasożytów. Niestety, nie.

Co więcej, nawet czworonogi zabezpieczone preparatami przeciw pasożytom mogą zarazić się robakami.

Jak zatem mogło dojść do zarażenia? I przede wszystkim najważniejsze pytanie: co zagraża zwierzętom domowym?

Rodzaje pasożytów zewnętrznych najczęściej atakujące psa:

Pasożyty wewnętrzne żerujące na psach:

Najczęstsze drogi zarażenia pasożytami:

Czy wiesz, że pasożyty mogą dokonać inwazji na psa poprzez:

Co grozi psu zarażonemu pasożytami?

Pasożyty są największym zagrożeniem dla najsłabszych jednostek: szczeniąt i psich seniorów oraz psów cierpiących na inne choroby.

Pasożyty mogą być przyczyną męczących biegunek, wymiotów, kaszlu, zaburzeń funkcjonowania narządów wewnętrznych, problemów neurologicznych, kulawizny, spadku masy ciała, niedorozwoju i zaburzeń wzrostowych szczeniąt, a nawet śmierci.

Uwaga!

Opiekun może zarazić się pasożytami od swojego psa. Na szczęście, mycie rąk, zwłaszcza po zabawie z pupilem czy czesaniu, zbieraniu odchodów oraz higiena dłoni przed każdym posiłkiem wystarczą, by czuć się bezpiecznie!

Jak zabezpieczyć psa przed pasożytami zewnętrznymi:

Uwaga!

Aby obroża spełniała swe zadanie, należy założyć ją bezpośrednio na skórę. Nie może być zbyt ciasna, by nie utrudnić oddychania, ani zbyt luźna, bo nie zabezpieczy przed pasożytami


Jak zabezpieczyć psa przed pasożytem wewnętrznym:

Dobranie odpowiedniego preparatu zabezpieczającego przeciw pasożytom powinno być poprzedzone wizytą w klinice weterynaryjnej.

Lekarz powinien zbadać zwierzę, zważyć i ocenić stan zdrowia. Jeśli pies nie manifestuje oznak choroby pasożytniczej, przeważnie zalecana jest profilaktyka powtarzana w odstępie 3 - 4 miesięcy (psy dorosłe). W przypadku stwierdzenia pasożyta, konieczne jest przeprowadzenie kuracji zwalczającej postaci dorosłe, larwy i jaja robaka.

Lekarz weterynarii najczęściej zleca wykonanie badań i testów dodatkowych, aby precyzyjnie ustalić, z jakim przeciwnikiem pies się zmaga. Opiekun może być poproszony o przyniesienie jednej lub kilku próbek kału pupila.

Brak obecności pasożyta w kale nie jest jednoznaczny z brakiem obecności robaków w organizmie psa. Pasożyt może przechodzić fazę nie objawiającą się jajami czy larwami w kale.

Pamiętaj!

Tylko regularne odrobaczanie psa może zapobiec pojawieniu się pasożyta. Zapytaj swojego lekarza weterynarii o najlepszy lek dla Twojego czworonożnego przyjaciela.