Jak często odrobaczać kota? Zagrożenie glistnicą u kota

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca weterynarza podającego lekarstwo strzykawką kotu

Systematyczne i regularne odrobaczanie kota to jedna z najważniejszych czynności, jakie powinien wykonywać troskliwy i kochający opiekun czworonoga. Czemu odrobaczanie kota jest ważne dla zdrowia i życia zwierzaka? Jakie pasożyty stanowią zagrożenie dla kota? W jaki sposób dochodzi do zarażenia glistami? Jakie są symptomy inwazji glist oraz jak często odrobaczać kota? Na powyższe pytania wyczerpująco odpowiemy w dalszej części materiału. Zapraszamy!

Podział pasożytów wewnętrznych u kotów

W naszej części Europy koty padają ofiarami najczęściej takich nicieni jelitowych jak:

W poniższym materiale skupimy się na omówieniu kwestii glist u kotów.

Drogi zarażenia kotów glistami

Kocięta mogą zostać zarażone glistami podczas karmienia mlekiem matki. Przyczyną zarażenia są larwy glist przenikające do gruczołów mlekowych zarażonej glistami matki

Powszechność występowania glistnicy u kociąt dochodzi do 80% i nie ma znaczenia, jak dobrze jest prowadzona hodowla bądź warunki domowe, w których rodzą się młode kota. Zmasowana glistnica u młodych zwierząt może doprowadzić do zaczopowania światła jelit oraz do śmierci.

Jaja glist przedostają się do środowiska zewnętrznego w odchodach chorych zwierząt. Świeżo wydalony kał nie jest zagrożeniem dla innych osobników, lecz po około 2 – 3 tygodniach przebywania w sprzyjających warunkach atmosferycznych (optymalna wilgotność i ciepło) rozwijają się w jajach inwazyjne formy glisty, zdolne do infekowania kolejnych ofiar.

Pełny cykl rozwojowy glisty odbywa się wyłącznie w organizmie żywicieli ostatecznych. Dla glisty są to: psy, koty oraz lisy. Po przedostaniu się do układu pokarmowego ofiary, larwy migrują w różne części ciała.

Jeśli larwy glisty trafią do oskrzelików płucnych, następuje podrażnienie organu, co wywołuje u zwierzęcia kaszel i odkrztuszanie. Podczas tej czynności larwy przedostają się wraz ze śliną ponownie do układu pokarmowego, następnie do jelita cienkiego, gdzie osiągają dojrzałość płciową i produkują jaja. Cykl rozwojowy glisty zostaje zakończony sukcesem. Nie zawsze się jednak tak dzieje.

Jeśli bowiem postacie larwalne glisty trafią do innych organów ciała niż płuca lub też inwazyjne formy glist zostaną spożyte przez żywiciela przypadkowego, np. gryzonia, larwy otorbiają się w tkankach czekając na sprzyjająca okoliczność.

Gdy kot, pies czy gryzoń padnie ofiarą innego drapieżnika lub też zwierzę zje mięso, w tkankach którego bytowały larwy glisty, proces rozwojowy może zostać podjęty na nowo w układzie pokarmowym nowego żywiciela.

Jak opiekun może rozpoznać glistnicę u swojego kota?

Kot manifestuje zarażenie glistami poprzez kilka charakterystycznych symptomów:

Jak często odrobaczać kota? Harmonogram odrobaczania

Pierwsza dawkę preparatu odrobaczającego należy podać kotu już po ukończeniu trzeciego tygodnia życia. Kolejne dawki podaje się co dwa, trzy tygodnie, do momentu odstawienia kota od mleka matki.

Kotka karmiąca powinna być poddana odrobaczaniu w tym samym czasie, co młode. Po zakończeniu karmienia mlekiem matki, młode powinny być poddawane procedurze odrobaczania co miesiąc, do ukończenia szóstego miesiąca życia.

Odrobaczanie kotów dorosłych najlepiej zaplanować z lekarzem prowadzącym zwierzaka. Harmonogram uzależniony jest od trybu życia, czynników środowiskowych i ryzyka ekspozycji na pasożyty. Duża część populacji kotów powinna być objęta comiesięczną profilaktyką przeciwpasożytnicza.