Grzybica odzwierzęca – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca chorego kota na ziemi

Jeśli zauważyłeś/aś na naskórku obrączkowate, rumieniowe zmiany skórne, z grudkami, pęcherzykami i współśrodkowymi kręgami, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że jesteś zarażony/na grzybicą odzwierzęcą. Co jest przyczyną grzybic odzwierzęcych? Jakie są objawy grzybicy? Zapraszamy do dalszej części artykułu, w której odpowiemy na powyższe pytania oraz wymienimy sposoby diagnozy, leczenie i profilaktyki przed grzybicami odzwierzęcymi.

Spis treści

Przyczyny grzybicy odzwierzęcej

Grzybice to grupa wysoce zaraźliwych chorób zakaźnych ludzi i zwierząt wywoływana przez mikroskopijne grzyby.

Chorobotwórcze grzyby można podzielić na:

Wśród dermatofitów zagrażających ludziom i zwierzętom wymienia się grzyby zoofilne (odzwierzęce), antropofilne (ludzkie) i występujące w glebie – geofilne.

W społecznościach wiejskich ludzie najczęściej zarażają się grzybicami zoofilnymi od bydła domowego, a w miastach, choroba przekazywana jest przez zarażone grzybicami psy, koty i kawie domowe.

Czy wiesz, że...

Czy wiesz, że grzybicami odzwierzęcymi najczęściej zarażają się dzieci? Fakt ten wynika z intensywności kontaktów ze zwierzętami domowymi. Szacuje się, że około 20% kotów jest bezobjawowymi nosicielami kociej grzybicy.

Grzybica odzwierzęca wywoływana jest przez dermatofity, pasożyty grzybiczne. Najczęściej diagnozowanym dermatofitem jest Microsporum canis.

Dla kogo grzybica odzwierzęca stanowi największe zagrożenie?

Małe dzieci, osoby o obniżonej odporności, seniorzy i kobiety w ciąży stanowią największą grupę ryzyka w przypadku grzybicy odzwierzęcej.

Objawy towarzyszące grzybicy odzwierzęcej u człowieka

Grzybica odzwierzęca bywa mylnie diagnozowana, gdyż wygląd zmienionej chorobowo skóry przypomina lekarzom inne schorzenia dermatologiczne typu: łuszczyca, alergia skórna, atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry, rumień o różnym pochodzeniu.

Objawy grzybicy u zwierzęcia domowego 

Grzybica u zwierząt objawia się:

Diagnoza grzybicy zoofilnej 

Diagnoza grzybicy odzwierzęcej polega na pobraniu zeskrobin z chorobowo zmienionej skóry i badaniu próbek w warunkach laboratoryjnych. Dalsza diagnostyka, czyli posiew pozwala odpowiedzieć na pytanie, jaki rodzaj dermatofitu zaatakował.

Leczenie grzybicy odzwierzęcej

Leczenie grzybicy odzwierzęcej bezwarunkowo wymaga specjalistycznej terapii, gdyż choroba nie cofnie się samoistnie, a próby wyleczenia dermatofitozy w warunkach domowych mogą przynieść skutek odwrotny od zamierzonego lub wręcz gwałtownie pogorszyć stan zdrowia.

Terapia grzybicy odzwierzęcej zależy od wielu czynników:

Uwaga!

Grzybica odzwierzęca jest chorobą wysoce zaraźliwą. Transmisja zarodników grzybów odbywa się na linii zwierzę – zwierzę, zwierzę – człowiek, człowiek – zwierzę, człowiek – człowiek. Zdarza się, że to my zarażamy dermatofitozą naszych podopiecznych.

Grzybica odzwierzęca - Jakie wdrożyć działania, by wyeliminować zarodniki grzybów z mieszkania?