Gorączka u kota – przyczyny, objawy, leczenie

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca kota trzymanego przez weterynarza i termometr

Gorączka u kota powinna wzbudzić zaniepokojenie u opiekunów, gdyż świadczy o mniej lub bardziej poważnych kłopotach zdrowotnych u czworonożnego podopiecznego. Czym jest gorączka? Jaka jest jej funkcja w organizmie? Ile wynosi prawidłowa temperatura ciała czworonoga, a jakie wskazanie termometru można uznać za gorączkę u kota? Jakie mogą być prawdopodobne przyczyny gorączki u kota? Kiedy należy się zwrócić o pomoc do lekarza? Po odpowiedzi na te i inne pytania zapraszamy do dalszej części artykułu. Zapraszamy!

Gorączka u kota – mechanizm obronny organizmu

Gorączka jest jednym z tych wspaniałych, ewolucyjnych mechanizmów obronnych, w które kot, podobnie jak człowiek i pies zostali wyposażeni przez naturę. Podniesienie ciepłoty ciała jest odpowiedzią układu immunologicznego na atak czynników zakaźnych, takich jak: bakterie, wirusy, grzyby, pasożyty itp.

Przy wyższej temperaturze mechanizmy obronne organizmu (wytwarzanie przeciwciał oraz zdolność do produkcji  limfocytów) ulegają znacznemu wzrostowi. Jednocześnie podwyższona temperatura wstrzymuje patogenom dostęp do cennych związków organicznych, co utrudnia drobnoustrojom rozmnażanie się i rozprzestrzenianie po organizmie.

Niestety, proces powstawania gorączki ma również ciemniejszą stronę. Wysoka gorączka męczy i osłabia organizm, zwłaszcza dlatego, że podczas infekcji jest zwykle osłabiony apetyt. Gorączka przyspiesza puls i ma negatywny wpływ na pracę mózgu.

Długotrwała gorączka może upośledzić białka w komórkach nerwowych, co prowadzi do śmierci.

Pamiętaj!

Należy jednak pamiętać, że gorączka nie musi oznaczać, że organizm został faktycznie zaatakowany, a może świadczyć, iż organizm uznał, że został zaatakowany. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy układ odpornościowy błędnie rozpozna zagrożenie i za wroga uzna niegroźne czynniki, np. pyłki roślin czy składnik konserwujący z karmy. Mamy wtedy do czynienia z reakcją alergiczną organizmu.

Prawidłowa temperatura a gorączka u kota

Zanim przejdziemy do opisywania stanów gorączkowych u kota oraz zajmiemy się prawdopodobnymi przyczynami podwyższonej temperatury, warto wspomnieć, jaka jest prawidłowa ciepłota ciała kota.

Osoby, które posiadają kota, doskonale wiedzą, że ciało zwierzaka ma dużo wyższą temperaturę niż ciało człowieka.

Naturalna ciepłota człowieka to 36,6 stopnia Celsjusza, natomiast u kota wartość ta waha się od 38,1 do 39,2 stopni Celsjusza.

Temperatura między 38 a 39 stopni Celsjusza oznacza dla człowieka wyraźny dyskomfort zdrowotny i zwykle zmusza człowieka do przymusowego odpoczynku związanego z toczącą się infekcją.

U kota za gorączkę uznaje się temperaturę ciała wyższą niż 39,7 stopni Celsjusza.

Czy wiesz, że

Czy wiesz, że kot może mieć inną temperaturę rano, a inną wieczorem? Zjawisko to wynika z dobowego wahania temperatury związanego z aktywnością zwierzęcia.

W jaki sposób mierzy się temperaturę ciała kota?

U człowieka temperaturę można zmierzyć w kilku miejscach: pod pachami, w ustach, na czole, w odbycie.

U kotów pomiar temperatury możliwy jest jedynie per rectum, gdyż w pachwinach kot ma za dużo sierści, a w pysku mógłby zgnieść termometr. Termometr powinien być mały i elastyczny, a jego wprowadzenie w odbyt kota wymaga delikatności i precyzji. Najlepiej pozostawić ten pomiar specjalistom.

Symptomy gorączki u kota

Gdy człowiek ma gorączkę, występują u niego zazwyczaj jeszcze inne objawy towarzyszące, takie jak osłabienie, apatia, ból głowy, dreszcze, uczucie rozbicia czy brak apetytu. U zwierząt sytuacja wygląda podobnie.

Kot manifestuje stan podwyższonej temperatury poprzez:

Przyczyny gorączki u kota

Stanu podwyższonej temperatury nie wolno lekceważyć. Ocenę stanu kota należy bezzwłocznie pozostawić lekarzowi weterynarii, gdyż tylko specjalista na podstawie doświadczenia i dodatkowych badań może postawić diagnozę i rozpocząć leczenie.

Gorączka u kota może być objawem:

Pamiętaj!

Pamiętaj, że gorączka u kota może związek z urazami fizycznymi, złamaniami i stłuczeniami. Może być również wynikiem silnego stresu lub reakcją na lekarstwa, które kot zażywa. Odradzamy stawianie samemu diagnozy, a jak najszybsze udanie się z wizyta do kliniki, zwłaszcza, jeśli gorączce i niepokojącym objawom dodatkowym towarzyszy niechęć do picia, wymioty czy biegunka.

Jak można pomóc kotu z gorączką?

Oprócz udania się do kliniki weterynaryjnej w celu konsultacji stanu zdrowia zwierzaka, warto zadbać o jego komfort pozwalając mu pozostać w cichym, ustronnym miejscu, z dostępem do świeżej wody.

Uwaga! W żadnym przypadku nie należy podawać kotu z gorączką żadnym medykamentów przeznaczonych dla ludzi czy psów! Ludzki organizm, pomijając różnice w gabarytach, ma odmienną charakterystykę, inne mechanizmy metabolizmu leków w wątrobiei aplikując zwierzęciu lekarstwa przeznaczone dla ludzi, możemy pogorszyć jego stan zdrowia, a nie poprawić. Ludzkie leki przeciwbólowe i przeciwzapalne mogą poważnie uszkodzić wątrobę kota.