Dlaczego należy leczyć łupież u psa?

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca łupież na sierści

Jeśli zauważyłeś(-aś) na sierści swojego psa duże ilości białych, drobnych płatków skóry, to prawdopodobnie Twój czworonóg zmaga się z łupieżem. Łupież to nie tylko nieestetyczny wygląd okrywy włosowej. Łupież na skórze psa może oznaczać stan chorobowy. Jakie mogą być przyczyny łupieżu u psa i dlaczego nie powinno się lekceważyć tego zjawiska? Odpowiedzi znajdziecie w dalszej części materiału.

Co to jest łupież?

Czy pies może mieć łupież? Niestety, tak. Łupież wygląda jak pojedyncze, drobne, białe płatki cienkiej skóry. Zjawisko może też przybrać postać większych skupisk.

Łupież to martwy, zrogowaciały naskórek, a jego pojawienie się nie jest czymś, co można uznać za stan normalny, związany z naturalną wymianą zewnętrznej warstwy skóry u psa.

Pojawienie się łupieżu u czworonoga ma związek z nadmierną produkcją łoju z naskórka i wskazuje na anomalie zdrowotne w organizmie psa.

Rodzaje łupieżu u psa

Łupież suchy

Łupież suchy  wygląda jak sypki nalot o białym kolorze, wyraźnie widoczny zwłaszcza u zwierząt o ciemnym umaszczeniu i krótkiej sierści. W terminologii medycznej nazywany jest również łupieżem zwykłym. Łupież suchy u psa może łączyć się z innymi oznakami chorobowymi, takimi jak:

Zaawansowana postać choroby może przybrać postać strupów i krost.

Częstą przyczyną łupieżu suchego jest niewłaściwy sposób pielęgnacji skóry zwierzaka lub nieodpowiednio zbilansowana dieta.

Łupież tłusty

Łupież tłusty jest rzadszym problemem u psów, lecz również się zdarza. Przybiera postać większych niż przy łupieżu zwykłym płatków skóry o tłustej konsystencji i żółtej barwie. Płatki skóry mają tendencję do zlepiania się w przylegające do skóry strupy.

Łupieżowi tłustemu towarzyszy przykry dla zwierzaka świąd, a pies, próbując przynieść sobie ulgę drapaniem, pogarsza kondycję skóry.

Inne symptomy, jakie możemy spotkać przy tym zaburzeniu:

Możliwe przyczyny łupieżu tłustego:

Łupież wędrujący

Łupież wędrujący jest chorobą należącą do dermatoz pasożytniczych. Biały nalot na skórze psa to w tym przypadku nie drobinki cienkiej skóry, a widoczne gołym okiem roztocza z rodzaju Cheyletiella.

Do zarażenia się chejletielozą dochodzi wskutek bezpośredniego kontaktu z chorym osobnikiem. Może to być inny pies, kot, królik czy człowiek. Do transmisji pasożyta może dojść również podczas korzystania z tych samych posłań czy koców.

Pamiętaj!

Pamiętaj – jeśli choć jedno z Twoich zwierząt ma łupież wędrujący, leczeniem powinny być objęte wszystkie czworonogi w domu.

Pasożytnicze roztocza żywią się złuszczonym naskórkiem, wydzieliną z gruczołów łojowych i włosami. Ich działalność na skórze żywiciela wywołuje:

Zwierzę ogarnięte świądem próbuje sobie ulżyć i drapie się, powodując uszkodzenia naskórka. W naruszoną powłokę skórną często wdają się infekcje wtórne, utrudniające leczenie i przysparzające zwierzęciu dodatkowego cierpienia.

Czy wiesz, że człowiek może zarazić się łupieżem wędrującym od czworonoga?

Podsumowanie

Potencjalne przyczyny łupieżu u psa:

Uwaga!

Niedoświadczeni opiekunowie zwierząt często mylą łupież z jajami pcheł. Jaja tego pasożyta przypominają biało-perłowe drobinki i można je znaleźć na sierści i w otoczeniu zwierzęcia, które nie jest objęte stałą ochroną przeciwpchelną. Jeśli masz wątpliwości co do pochodzenia białych drobinek na skórze psa, zwróć się z pytaniem do lekarza weterynarii.

Łupież na skórze psa jest wskazaniem do kontroli weterynaryjnej.