Dlaczego należy badać stan zdrowia stawów swojego pupila

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiajaca psa i w tle weterynarza

Choroba zwyrodnieniowa stawów u psów to poważne schorzenie. Osteoarthritis (OA), bo tak brzmi fachowa nazwa tej jednostki chorobowej, odbiera chorym zwierzętom radość z życia, gdyż uniemożliwia im poruszanie się bez bólu lub dyskomfortu. Opiekunowie psów powinni posiadać wiedzę, które zwierzęta są w grupie ryzyka zachorowania na OA, jakie są pierwsze oznaki choroby zwyrodnieniowej stawów oraz w jaki sposób zapobiegać jej rozwojowi lub ograniczyć rozwój choroby.

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Osteoarthritis to schorzenie o charakterze przewlekłym, degeneracyjnym, rozwijające się u zwierzęcia powoli, lecz nieustępliwie. W wyniku procesu chorobowego dochodzi do uszkodzenia i/lub wystąpienia patologicznych zmian w obrębie chrząstki stawowej, co wywołuje u chorego czworonoga ból oraz uniemożliwia mu normalne funkcjonowanie.

Psu zmagającemu się z osteoartrozą trudniej poruszać się, wstawać czy kłaść na posłanie, pokonywać schody, każdy ruch bowiem wywołuje nową falę bólu. Zwierzak taki traci przyjemność ze spacerów, mniej chętnie się bawi, rzadziej wykazuje chęć na eksplorowanie otoczenia, więc w efekcie, przez dolegliwości bólowe zostaje pozbawiony możliwości realizowania swoich podstawowych, naturalnych potrzeb. To kluczowe objawy pozwalające zauważyć problem, niestety często mylone ze “starością”.

Czy wiesz, że...

Czy wiesz, że wielu kochających opiekunów decyduje się na przedwczesną (!) eutanazję swojego czworonożnego przyjaciela właśnie z powodu choroby zwyrodnieniowej stawów?

Choć choroba zwyrodnieniowa stawów jest diagnozowana głównie u psów starszych, to początków problemu można między innymi szukać w okresie młodzieńczym i szczenięcym psa.

Dlaczego?

Jedną z przyczyn osteoartrozy u psów są drobne, pozornie niewinne urazy i kontuzje spowodowane zbyt intensywną zabawą: upadkami podczas szaleńczych biegów, szybkimi zwrotami w pełnym biegu, uderzeniami o twarde przedmioty czy innych uczestników igraszek lub nie zaopiekowane wcześniej problemy jak dysplazja stawów biodrowych czy łokciowych.

To wtedy powstają pierwsze mikrourazy w obrębie układu ruchu u psa.

Okres szczenięcy i młodzieńczy u psa obfituje w podobne zdarzenia i trudno wyobrazić sobie, by nawet najbardziej troskliwy czy zapobiegliwy opiekun potrafił zapobiec im wszystkim.

Niemniej warto zadać, by młody, pełen werwy psiak nie był forsowany do zbyt intensywnego wysiłku czy dodatkowo stymulowany, gdy zatraci się w dynamicznej zabawie.

Jakie inne czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów u psa?

Uwaga!

Choroba zwyrodnieniowa stawów obejmuje swym zasięgiem zarówno psy dużych i wielkich rozmiarów, jak i te zupełnie małe zwierzęta. Co gorsze, psiaki niewielkich gabarytów rzadko są na czas diagnozowane, gdyż opiekunowie zwykłe często noszą je na rękach, co wpływa na swoiste „ukrycie” problemu. Nie oznacza to jednak, iż małe psy nie odczuwają bólu związanego z chorobą zwyrodnieniową stawów….

Profilaktyka, czyli co Ty możesz zrobić, by zminimalizować ryzyko wystąpienia OA u swojego psa?

Pamiętaj, jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości odnośnie opieki nad psem, skieruj się do swojego lekarza weterynarii.