Czego nie lubią pchły? Kilka porad dla opiekunów zwierząt

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca drapiącego się kota

Inwazja pcheł w domu, gdzie żyją czworonogi to więcej niż potencjalne zagrożenie, to prawie pewnik. Badania wykazują, że blisko 85% zwierząt domowych przynajmniej raz w życiu miała kontakt z pasożytami i w większości przypadków były to właśnie pchły. Przyczyną tej sytuacji jest niezwykła płodność pasożytów, jak również ich silne mechanizmy obronne, umożliwiające im przeżycie ekstremalnie trudnych warunków zewnętrznych. Jak zwalczyć te ektopasożyty? Czego nie lubią pchły? Zapraszamy do krótkiego poradnika, jak poradzić sobie z inwazją pcheł w domu.

Poznaj swego wroga, czyli cykl rozwojowy pchły

Pchły to bezskrzydłe owady żywiące się krwią swych żywicieli: ludzi, ptaków i ssaków. To jeden z najbardziej rozpowszechnionych pasożytów zewnętrznych na świecie.

Osobniki dorosłe pcheł przebywają na skórze lub sierści ofiary, natomiast postacie rozwojowe znajdują się w najbliższym otoczeniu żywiciela.

Samice pchły składają na skórze żywiciela do 20 jaj dziennie. Większość z nich spada z ciała zwierzęcia. Następnie z jaj wykluwają się larwy, które żywią się odchodami dorosłych osobników pcheł i innymi odpadami biologicznymi. Larwy otaczają się kokonami i przepoczwarzają. Po przemianie pchły poszukują żywiciela w celu pobrania krwi i dalszej prokreacji.

Warto zaznaczyć, że pchły otoczone kokonami są niezwykle odporne na niesprzyjające warunki zewnętrzne i zabicie ich w tej postaci jest bardzo trudne.

Zagrożenia ze strony pcheł

Inwazja pcheł w domu, gdzie przebywają zwierzęta to poważna sprawa, której absolutnie nie należy bagatelizować.

Pchły swą aktywnością wywołują u czworonogów ogromny dyskomfort fizyczny i psychiczny, a poza tym mogą być powodem szeregu schorzeń:

Uwaga!

Pchły jako wektor chorobowy mogą uczestniczyć w przenoszeniu bakterii Bartonella henselae, która wywołuje u ludzi „chorobę kociego pazura”. Ponadto pchły zarażone jajami tasiemca Dipylidium caninum mogą zarażać zwierzęta tym groźnym pasożytem jelitowym. Tasiemczyca jest zoonozą, co z kolei może zagrażać ludzkim członkom rodziny psa czy kota. Warto o tym pamiętać i systematycznie zabezpieczać swoje zwierzęta przeciw pasożytom zewnętrznym i wewnętrznym.

Jak zatem poradzić sobie z pchłami? Czego nie lubią pchły?

Pchły nie przepadają za wysokimi temperaturami, światłem słonecznym i silnymi zapachami, np. lawenda, mięta czy eukaliptus, cytryna, cedr, ocet jabłkowy.

Kilka praktycznych porad, jak poradzić sobie z inwazją pcheł w domu: