Co zrobić, gdy podejrzewasz zatrucie u kota?

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca kota

Koty, mimo sprytowi, inteligencji i instynktowi przetrwania, nie są wolne od przypadków zatrucia układu pokarmowego. Co więcej, przyczyną zatrucia u kota może być przedmiot nie kojarzący się nam, opiekunom w ogóle z niebezpieczeństwem: płyn do mycia naczyń, blister leków przeciwbólowych, którym kociak bawi się na podłodze, toczące się winogrono, środki ochrony roślin w ogrodzie lub same rośliny rosnące na parapecie mieszkania. W dalszej części materiału przybliżymy Państwu zagrożenia, jakie mogą napotkać w swoim otoczeniu koty, opiszemy objawy zatrucia u kota oraz podpowiemy, co robić, gdy Wasz mruczek się zatruje. Zapraszamy!

Czym kot może zatruć się w otoczeniu domowym?

Koty, zwłaszcza w młodym wieku, to ciekawskie stworzenia, pełne chęci do zabawy i próbowania nowych form rozrywek.

A właśnie świetną zabawką dla młodego kota może okazać się tocząca się tabletka popularnego leku przeciwgorączkowego, który upadł na ziemię z apteczki, bujająca się gałązka bluszczu ogrodowego czy kwiat konwalii.

Czym zatem kot może się potencjalnie zatruć w zaciszu domu czy ogrodu?

Rośliny wywołujące zatrucie u kota

Koty przepadają za polowaniem na poruszające się, kołyszące się liście i gałązki oraz za podgryzaniem zielonych części roślin. W naszym otoczeniu znajduje się całkiem sporo roślin, które spożyte przez kota, mogą wywołać u niego poważne komplikacje zdrowotne.

Do najczęściej spotykanych w domu czy ogrodzie toksycznych dla kotów roślin należą:

Konwalia – piękna, wonna konwalia majowa, tak chętnie umieszczana w wazonach z powodu urzekającego zapachu jest śmiertelnie trującą rośliną. Każda część tej pachnącej rośliny stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia, z wodą w wazonie włącznie.

Pamiętaj!

Planując opiekę nad kotem pamiętaj o tym, że bluszcz ogrodowy, lilie, skrzydłokwiat, anturium, jagody cisu, rododendron i wymienione wyżej rośliny mogą poważnie zagrozić życiu Twojego kota, gdyby zechciał zjeść ich kawałek. Unikaj ich lub umieszczaj w miejscu, gdzie kot ich nie dosięgnie.

Lekarstwa przeznaczone dla ludzi a zatrucie u kota

Medykamenty, nawet te, które kupujemy w supermarkecie czy stacji benzynowej, a nie w aptece na receptę, nie mogą w żadnym przypadku być wykorzystywane w leczeniu kotów. Popularne leki przeciwbólowe czy przeciwzapalne mogą wywołać u kota skrajnie ciężkie zatrucie prowadzące do śmierci zwierzęcia

Uwaga!

Trzymaj lekarstwa w miejscu, gdzie kot ich nie dosięgnie. Buteleczki, tabletki, blistry leków nie mogą wpaść w łapy kota, by nie mógłby się nimi bawić i przypadkowo ich zjeść.

Chemia gospodarcza i środki ochrony roślin

Trudno sobie wyobrazić, by kot, zwierzę obdarzone świetnym węchem sam z własnej woli spróbował zjeść silnie pachnące chemikaliami specyfiki, prawda?

Lecz w przypadku, gdy nastąpi łapą na plamę środka chemicznego lub spadnie mu na futro pozostałość po preparacie do zwalczania insektów w ogrodzie, będzie starał się za wszelką cenę usunąć obcy zapach ze swojego ciała. W jaki sposób? Wylizując go z łap lub sierści.

W ten sposób wprowadza do swego organizmu toksyczne substancje, które mogą zagrozić jego zdrowiu i życiu.

Zatrucie u kota – inne produkty

Artykuły spożywcze, które znajdują się w praktycznie w każdej domowej kuchni również mogą zaszkodzić kotu. Poniżej przedstawiamy listę takich produktów:

Pamiętaj!

Powszechny mit łączący kota z miseczką mleka pokutuje do dziś, pomimo starań lekarzy weterynarii i ciągłej edukacji opiekunów kotów. Dorosły kot nie powinien pić mleka. W układzie pokarmowym dorosłego kota brak jest specjalnego enzymu rozkładającego związki mleka. Koty lubią mleko, tak, lecz po jego wypiciu mogą cierpieć na uporczywe objawy nietolerancji pokarmowej. Jeśli zatem kochasz swojego czworonoga, nie podawaj mu mleka.

Objawy zatrucia u kota

Reakcja kota na zatrucie zależy w dużej mierze od rodzaju toksyny oraz ilości, jaką przyjął. Najczęściej jednak kot manifestuje zatrucie w sposób gwałtowny i charakterystyczny.

Co robić, gdy zauważymy zatrucie u kota?

Po pierwsze: nie czekać!

W przypadku zatrucia u kota cenna może być każda minuta. Udaj się natychmiast po pomoc do lekarza weterynarii.

Po drugie: sprawdź, co mogło być przyczyną zatrucia! Informacja ta bardzo pomoże lekarzowi, który będzie udzielał pomocy Twojemu kotu.