Co wykryje badanie moczu u psa i kota?
czytania opublikowano
Analiza moczu to stosunkowo proste, lecz jednocześnie niezmiernie cenne pod względem informacyjnym badanie diagnostyczne. Głównym celem tej analizy jest wykrycie chorób dróg moczowych, nerek, cukrzycy, wątroby czy schorzeń innych układów wewnętrznych. Badanie moczu u psa czy kota służy ponadto do okresowego monitorowania stanu zdrowia zwierzęcia. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do dalszej lektury!
Wskazania do badania moczu u psa czy
kota
Okresowe badanie moczu powinno być wykonywane regularnie u zwierząt starszych (osiem lat i więcej) w celu monitorowania ich stanu zdrowia i przeciwdziałaniu występowania schorzeń typowych dla czworonożnych seniorów.
Ponadto wskazaniem do badania moczu psa czy kota powinno być:
- częstsze niż zwykle oddawanie moczu
- trudności w oddawaniu moczu
- bolesna wokalizacja podczas mikcji
- częste oddawanie moczu poza kuwetą (koty), gdy przyczyną nie są powodem natury behawioralnej
- niestandardowy wygląd moczu - mętny, z domieszką krwi, o innej barwie, o nieprzyjemnym, nietypowym zapachu
- nadmierne pragnienie
- kontrola leczenia występujących już u zwierzęcia chorób przewlekłych
- nieprawidłowe wyniki analizy krwi
- nietypowe objawy zdrowotne
- przygotowanie do operacji chirurgicznej
Sposoby pobierania próbki moczu od
psa i kota
Mocz do analizy od psa czy kota pobiera się na trzy sposoby:
- ze swobodnej mikcji - opiekun samodzielnie pobiera próbkę moczu od zwierzęcia do sterylnego pojemnika, a następnie przekazuje do laboratorium. Próbka ze swobodnego przepływu powinna być pobrana z pierwszego (porannego) moczu, ze środkowego strumienia. Główną zaletą tego sposobu pobrania jest całkowity brak inwazyjności, a co za tym idzie - stresu dla zwierzęcia. Wskazówki techniczne pobrania próbki moczu od psa czy kota przedstawiamy w innym naszym materiale https://stoppasozytom.pl/artykuly/jak-i-kiedy-pobrac-zwierzeciu-mocz-do-badania
Jeśli z jakiegoś powodu nie ma możliwości pobrania próbki moczu ze swobodnej mikcji od psa czy kota, pozostają inne możliwości:
- cewnikowanie - zabieg pobrania moczu w tym przypadku wykonuje lekarz weterynarii poprzez wsunięcie do pęcherza moczowego zwierzęcia bardzo cienkiej, sterylnej rurki (cewnika).
- punkcja (cystocenteza) - zabieg polegający na nakłuciu pęcherza moczowego zwierzęcia i pobraniu materiału za pomocą igły i strzykawki. Oczywiście, tego badania może się podjąć wyłącznie specjalista, czyli lekarz weterynarii. Mocz pobrany w ten sposób nie jest zanieczyszczony, co wpływa na jakość badania.
Badanie ogólne moczu psa i kota -
jak je zrozumieć?
Badanie ogólne moczu zwierzęcia zawiera cztery główne części:
• Ocena
barwy i przejrzystości (zmętnienia)
Barwa moczu zdrowego zwierzęcia powinna kształtować się w zakresie od jasnożółtego do jasnobursztynowego, o lekko mętnej przejrzystości. Ciemnożółty kolor moczu wskazuje na braki w nawodnieniu organizmu. Inny niż żółty kolor moczu (czerwony, brązowy, czarny) są oznakami chorobowymi.
Wyższe zmętnienie moczu świadczy o toczącym się procesie zapalnym w drogach moczowych lub wskazuje na obecność niepożądanych komórek czy substancji stałych.
• Ciężar
właściwy (gęstość moczu)
Podwyższenie wartości ciężaru właściwego moczu może sugerować na zaburzenia czynności nerek, choroby metaboliczne lub odwodnienie. Niskie wskazanie zaś występuje przy zwyrodnieniu nerek, odmiedniczkowym zapaleniu nerek i moczówce prostej.
• Odczyn
moczu pH i skład chemiczny
Odczyn pH to kolejny ważny wskaźnik badania moczu. Ujawnia poziom równowagi kwasowo-zasadowej organizmu zwierzęcia. pH moczu zdrowego zwierzęcia wynosi zwykle od 6,5 do 7. kwaśny odczyn moczu (pH poniżej 6) lub zasadowy (wyższy niż 7) może być objawem infekcji bakteryjnej. Nieprawidłowe pH może sprzyjać powstawaniu kamieni czy kryształów w układzie moczowym.
Uwaga!
Równowaga kwasowo-zasadowa moczu zmienia się w cyklu dobowym. Zależy to między innymi od ilości przyjmowanego pokarmu, czasu upływającego od ostatniego posiłku czy rodzaju przyjmowanych przez zwierzę lekarstw.
Jeśli parametry odczynu pH wykraczają poza zakres, lecz pozostałe wskaźniki badanego moczu mieszczą się w normach, najprawdopodobniej nie ma powodów do niepokoju. Jednak ocenę tego stanu należy pozostawić lekarzowi.
• Osad
i skład komórkowy moczu
Ten rodzaj badania pozwala ocenić nie tylko obecność, ale i ilość leukocytów w moczu (podwyższony ich poziom może świadczyć o infekcji nerek czy kamicy nerkowej), erytrocytów (zwiększona ilość może wskazywać na toczący się proces chorobowy w układzie moczowym), składników mineralnych, wałeczków, komórek nabłonka i drobnoustrojów.
Uwaga!
Skład badanego moczu nie powinien zawierać ani białka, ani cukru. Obecność cukru może wskazywać na cukrzycę. Białko w moczu również może być sygnałem ostrzegawczym i prawdopodobnie lekarz oceniający badanie skieruje zwierzę do dalszej diagnostyki.