Co robić, gdy szczeniak wymiotuje? Możliwe przyczyny wymiotów

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca psa na trawie

Do klinik weterynaryjnych często zgłaszają się zaniepokojeni opiekunowie informując lekarza, że ich szczeniak wymiotuje. Niektóre z przyczyn wymiotów u szczeniąt wynikają z prozaicznego przejedzenia lub niedojrzałości układu pokarmowego, lecz lista prawdopodobnych źródeł wymiotów u psów jest bardzo długa, podobnie jak katalog chorób, którym towarzyszyć mogą wymioty. Zapraszamy do zapoznania się z materiałem o potencjalnych powodach wymiotów u szczeniąt.

Wymioty – wspaniały mechanizm obronny zwierząt

Odruch wymiotów to jeden z cennych mechanizmów obronnych, w jakie wyposażyła nas (i zwierzęta) Natura. Ma on na celu pozbycie się treści pokarmowej z żołądka w najszybszy możliwy sposób, po to, by uchronić organizm przed zatruciem lub innymi problemami związanymi z trawieniem.

Czy wiesz, że

Czy wiesz, że wymioty zdarzają się większości ssakom. Wyjątkiem są jednak m. in. konie, myszy, króliki i kawie domowe. U tych zwierząt prowokowanie ich układu pokarmowego do wymiotów może się skończyć tragicznie.

Fazy wymiotów u psa

Zanim dojdzie do zwrócenia treści żołądkowej i oczyszczenia układu pokarmowego, następuje fala oznak:

Dlaczego szczeniak wymiotuje? – prawdopodobne przyczyny

U szczeniąt przyczyną wymiotów najczęściej jest nadmierna łapczywość, z jaką maluchy zabierają się za jedzenie oraz zbyt duża ilość pożywienia na raz. Z czasem szczenięta nauczą się wolniej i rozsądniej jeść. W pierwszych dniach i tygodniach życia psie maluchy nauczyły się rywalizować z rodzeństwem o najdogodniejszą pozycję do ssania mleka matki, lecz po pewnym czasie sytuacja powinna się unormować.

Innym powodem, który nie powinien wzbudzać niepokoju opiekuna jest łagodne zwracanie przez szczeniaka treści pokarmowej. Ta forma wymiotów podobna jest do ulewania się pokarmu u noworodków. Natomiast jeśli pojawia się ona nagminnie, powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Czy wiesz, że

Czy wiesz, że zjawisko łagodnego zwracania treści pokarmowej z żołądka do przełyku u młodych osobników nazywa się regurgitacją i jest związane z niedojrzałością układu pokarmowego? Regurgitacja u starszych psów powinna być wskazaniem do kontroli w klinice weterynaryjnej.

Inne powody wymiotów u szczeniąt:

Czy wiesz, że szczenięta mogą zarazić się pasożytami jelitowymi już w okresie prenatalnym lub podczas picia mleka matki? Jeśli w narządach wewnętrznych suki przed kryciem znajdowały się otorbione formy robaków, mogą one aktywować się wskutek wzmożonej produkcji hormonów koniecznych do podtrzymania i rozwoju ciąży. Inwazyjne postacie robaków przenikają wtedy wraz z krwią matki do łożyska i infekują nienarodzony jeszcze miot. Szczenięta mogą też zarazić się od karmiącej matki drogą laktogenną.

Kiedy wymioty u szczeniaka mogą być oznaką choroby?

Jeśli zwracanie pokarmu trwa dłużej niż i dzień, a wymiotom u szczeniaka towarzyszą wymienione poniżej symptomy, należy udać się po pomoc do specjalisty, czyli lekarza weterynarii: