Choroby uszu u kota

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca kota u weterynarza

Choroby uszu kotów są często niemałą zagwozdką dla opiekunów i lekarzy weterynarii. Ich diagnostyka nie zawsze jest trudna, jednak leczenie nie należy do najszybszych. Do najczęstszych chorób u kota należą zapalenie ucha zewnętrznego czy zakażenie świerzbowcem usznym.

Jak zachowuje się kot, który ma chore uszy?

Do najczęstszych objawów chorób uszu kota możemy zaliczyć świąd okolic uszu oraz:

Towarzyszyć im mogą zawsze inne objawy, które często ułatwiają diagnozowanie choroby. Warto o tym pamiętać podczas udzielania wywiadu lekarzowi weterynarii!

Na jakie choroby uszu może zachorować mój kot?

Choroby uszu kota można podzielić na kilka typów. Wywołane przez pasożyty, bakterie, grzyby, ale także powikłania innych chorób oraz choroby wrodzone. Poniżej podajemy pełen podział:

Zwracamy uwagę na to, że część z tych chorób może ze sobą współistnieć — należy wtedy leczyć obie przyczyny choroby kota, żeby kot mógł wrócić do zdrowia.

Czym charakteryzują się te choroby?

Świerzbowiec uszny

Choroba spowodowana przez pasożyta zwanego Otodectes cynotis, która objawia się intensywnym swędzeniem i nadmiarem ciemnej suchej woskowiny w uszach u kota. Diagnostyka jest stosunkowo prosta. Leczenie opiera się na terapii antypasożytniczej.

Zakażenie Pseudomonas aeruginosa u kota

Bakteria (pałeczka) ropy błękitnej z rodzaju gram-ujemnych może być przyczyną infekcji. W przypadku kotów występowanie tej bakterii jest dość rzadkie, ale zagraża głównie zwierzętom z osłabionym systemem immunologicznym. Choroba powoduje u kota ropne zapalenie ucha i wymaga właściwego leczenia, w postaci antybiotykoterapii dostosowanej do potrzeb pacjenta.

Zakażenie drożdżakami z rodzaju Malassezia 

Najbardziej powszechne czynniki wywołujące problemy z uchem u kotów to drożdżaki M. pachydermatis, które zwykle występują na skórze i w uchu tych zwierząt. Te drożdżaki mogą nasilać proces zapalny w uchu zewnętrznym. Najbardziej typowe objawy u kota to obfite wytwarzanie woskowatej wydzieliny i swędzenie. Leczenie polega na stosowaniu miejscowych leków przeciwgrzybiczych.

Zapalenie ucha zewnętrznego

Często jest to komplikacja po innej chorobie kota. Objawy obejmują skręcanie głowy i ból ucha. Terapia polega na usunięciu głównej przyczyny, tj. bakterii, grzybów lub zewnętrznych pasożytów.

Zapalenie ucha wewnętrznego i środkowego u kota

Może być wywołane przez zapalenie ucha zewnętrznego lub infekcję gardła u kota. Najbardziej typowym objawem jest trwałe skręcanie głowy, brak koordynacji ruchów, chwiejność, trudności w utrzymaniu równowagi i drżenie gałek ocznych kota. Z uwagi na częste występowanie infekcji bakteryjnych, zaleca się stosowanie antybiotyków w procesie leczenia kota.

Głuchota nabyta i wrodzona

Głuchota dziedziczna często (choć nie zawsze) występuje u białych kotów, które posiadają niebieskie oczy. Natomiast głuchota nabyta może być rezultatem zapalenia ucha wewnętrznego, urazów czaszki, uszkodzenia błony bębenkowej, lub nowotworów. Niestety, nie ma obecnie możliwości leczenia głuchoty dziedzicznej. Leczenie głuchoty nabytej zależy od przyczyny jej powstania.

Leczenie chorób uszu u kotów

W zależności od rodzaju choroby kota, leczenie może obejmować stosowanie miejscowych środków przeciwbakteryjnych lub przeciwgrzybiczych, a także celowanej terapii antybiotykowej. W niektórych przypadkach wymagana jest interwencja chirurgiczna, pozwalająca na pozbycie się płynu lub guza, który powoduje ból i dyskomfort u kota. W każdym przypadku ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem weterynarii, który zdiagnozuje i wdroży odpowiednie leczenie.

Aby zapobiegać chorobom uszu u kotów, opiekunowie muszą zwracać uwagę na ich zachowanie i szybko reagować na jakiekolwiek niepokojące objawy. Rodzaj i metoda leczenia kota zależy od przyczyny choroby, dlatego ważna jest wczesna diagnoza i odpowiednie działanie.