Choroby małych kotów

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca małego kota na ramieniu

Małe koty mogą chorować tak samo, jak psy czy ludzie. Nie wynika to z zaniedbania zwierzęcia, ale po prostu jego „wystawienia się” na obecność drobnoustrojów.

Jak wygląda chory kot?

Chory kot może być apatyczny, niechętny do zabawy i jedzenia. Powinniśmy tutaj zwracać uwagę na jakiekolwiek zachowania, które odbiegają od dotychczasowej normy. Kot domowy w naturze jest nie tylko drapieżnikiem, ale też ofiarą. Przez to, że jest zwierzęciem niewielkich gabarytów, to nie może po sobie pokazać żadnej słabości, która by sprawiła, że większy drapieżnik wybierze sobie go na swoją ofiarę.

Dlatego objawy wielu chorób u małych kotów mogą być niezauważone przez bardzo długi czas. Na co szczególnie powinniśmy zwracać uwagę?

Apetyt

Czy kot zaczął albo mniej jeść? Czy je inaczej niż zwykle? Czy dojada swoje porcje?

Relacje

Czy stosunek do innych domowników się zmienił? Czy stał się wobec nich bardziej agresywny? A może przyjacielski? Czy kogoś unika?

Aktywność

Jak długo kot śpi? Czy zmienił pory swoich aktywności? Czy zachowuje się inaczej niż zwykle? Chce się bawić? Zaczyna domagać się więcej uwagi?

Woda

Czy kot pije więcej wody? Czy miseczka z wodą szybko staje się pusta? Czy kot nie pije w ogóle, a na przykład je suchą karmę?

Kuweta

Załatwia się poza kuwetą? Nie zakopuje nagle kału? Miauczy podczas załatwiania się? Wydala więcej moczu? Ma biegunkę? Spędza więcej czasu w kuwecie?

Wygląd

Czy zaczął chudnąć? Ma matowe futro? Zaczął łzawić? Przestał się myć? Gubi więcej futra? Ma łyse placki na skórze, strupy, rany? Jest dużo bardziej otyły?

Jeśli na którekolwiek pytanie odpowiedziałeś(-aś) pozytywnie – to czas na wizytę u lekarza weterynarii!

Najczęstsze choroby atakujące małe koty

Małe koty są podatne na różne rodzaje chorób, które dzielimy na trzy główne kategorie: zakaźne, pasożytnicze i niezakaźne.

Choroby zakaźne, takie jak koci katar, chlamydioza i panleukopenia, są powodowane przez bakterie lub wirusy. Są one szczególnie niebezpieczne dla małych kotów – ich układ odpornościowy jest jeszcze słaby i nie radzi sobie z różnymi infekcjami.

Choroby pasożytnicze, np. wywoływane przez robaki jelitowe, są powodowane przez pasożyty, takie jak tasiemce, glisty czy Giardie. Są one często przenoszone przez bezpośredni kontakt z innymi zwierzętami lub przez jedzenie żywności, w której pasożyty się znajdują (na przykład w publicznych „kocich jadłodajniach”).

Choroby niezakaźne, takie jak choroba zwyrodnieniowa stawów, nadciśnienie, cukrzyca i choroby serca, są powodowane przez czynniki związane ze stylem życia (będącym na przykład skutkiem nieprawidłowej diety) lub genetycznymi predyspozycjami.

Jakie kocie choroby możemy wymienić jako te najczęstsze?

Co zrobić, jeśli mały kot zachoruje?

Jeśli zauważysz, że Twój kot domowy jest chory, ważne jest, aby natychmiast udać się do lecznicy weterynaryjnej w celu uzyskania odpowiedniej pomocy. Lekarz weterynarii może zdiagnozować chorobę i zalecić odpowiednie leczenie. W cięższych przypadkach może być konieczna hospitalizacja lub operacja.

Jak długo trwa leczenie małego kota?

Czas trwania leczenia zależy od rodzaju kociej choroby i nasilenia objawów. W przypadku niektórych chorób zakaźnych, takich jak koci katar, leczenie może trwać kilka tygodni. W przypadku innych chorób, takich jak cukrzyca, leczenie trwa przez całe życie zwierzęcia.

Jak zapobiegać chorobom u małych kotów?

Aby zapobiec chorobom u małych kotów, trzeba zapewnić im odpowiednie żywienie i opiekę medyczną. Konieczne staje się także wykonywanie regularnych badań i zabiegów profilaktycznych, takich jak badanie krwi, badanie kału odrobaczanie czy szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym. Ważne jest również, aby utrzymywać czyste i bezpieczne środowisko dla kota — czyste kuwety, dokładnie myte miski itp.

Choroby małych kotów są często spotykane i mogą poważnie zaburzać zdrowie i dobre samopoczucie naszego zwierzaka. Pamiętajmy, że wczesne wykrycie i leczenie choroby może mieć kluczowe znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia naszego kota.