Choroby dolnych dróg moczowych u kotów FLUTD

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca kota w kuwecie

Choroba dolnych dróg moczowych u kota FLUTD to nie konkretna jednostka chorobowa, a szereg symptomów i nieprawidłowości w funkcjonowaniu pęcherza moczowego lub cewki moczowej u osobników tego gatunku. Niezwykle ważne jest, by opiekunowie kotów potrafili rozpoznać pierwsze objawy FLUTD, gdyż choroba dolnych dróg moczowych sprawia zwierzęciu ogromne cierpienie, a zwłoka w udzieleniu pomocy kotu może skończyć się dla niego śmiercią.

Choroba dolnych dróg moczowych FLUTD

Choroba dolnych dróg moczowych u kota (FLUTD - feline lower urinary tract disease) obejmuje swym pojęciem szereg schorzeń fizycznych oraz zaburzeń behawioralnych, których konsekwencją jest nieprawidłowe oddawanie moczu przez kota. Zaburzenia w czynności mikcji u kota u cierpiącego na FLUTD powodują u niego duże dolegliwości bólowe oraz wiele innych przykrych symptomów.

W przypadku przedłużającego się stanu niedrożności dolnych dróg moczowych może dojść do śmierci zwierzęcia, jeśli opiekun na czas nie podejmie ratunku i nie zabierze kota do lecznicy weterynaryjnej.

Czy wiesz, że...

Czy wiesz, że od 4, 5 do 8% kocich pacjentów trafiających do klinik weterynaryjnych zmaga się z FLUTD?

Choroba dolnych dróg moczowych - dwie postacie i ich symptomy

FLUTD może przybrać dwie formy: z niedrożnością dolnych dróg moczowych i bez.

Objawy kliniczne choroby dolnych dróg moczowych bez stwierdzonej niedrożności: h4

Symptomy FLUTD u kota z niedrożnością dolnych dróg moczowych: h4

Przyczyny choroby dolnych dróg moczowych u kota

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, FLUTD obejmuje zarówno choroby fizyczne, jak i zaburzenia o podłożu behawioralnym. Do prawdopodobnych przyczyn choroby dolnych dróg moczowych u kota zaliczyć można:

Idiopatyczne (powstałe bez wyraźnej przyczyny, spontaniczne) zapalenie pęcherza moczowego u kota to dość powszechne schorzenie, z którym często spotykają się lekarze weterynarii. Szacuje się, że to od 55 do 63% przypadków FLUTD. U podstaw tej choroby leży szeroko pojęty stres, którego kot nie potrafi odreagować.

Typowym kocim pacjentem zmagającym się z FIC jest czworonóg niewychodzący z domu, narażony na stres. Co ważne, pojęcie sytuacji stresowej dla kota może mieć wymiar nie do końca zrozumiały dla przeciętnego opiekuna.

Kota może silnie stresować nadmiar zwierząt, z którymi dzieli przestrzeń, przedłużająca się nuda i brak bodźców, brudna kuweta, miska z jedzeniem czy piciem postawiona zbyt blisko kociej toalety lub traumatyczna, bliżej nieokreślona sytuacja z przeszłości.

W odpowiedzi na stresujący kota czynnik, wysyłany jest z mózgu zwierzęcia impuls trafiający do nerwów ulokowanych w pęcherzu moczowym czworonoga. Pobudzenie tych nerwów skutkuje powstawaniem miejscowych stanów zapalnych w ścianie pęcherza kota, co z kolei objawia się dla niego odczuciem bólu.

Kamica moczowa u kota to druga pod względem częstotliwości choroba dolnych dróg moczowych diagnozowana w klinikach weterynaryjnych. To od 15 do 22% przypadków FLUTD.

Kamica moczowa związana jest z obecnością złogów (potocznie zwanych kamieniami) w nerkach, pęcherzu moczowym lub cewce moczowej kota.

Na rozwój kamicy moczowej u kota ma wpływ wiek zwierzęcia, płeć, rodzaj przyjmowanego pokarmu, ilość wypijanej przez zwierzę wody oraz inne choroby towarzyszące.

Młode, ogólnie zdrowe koty rzadko cierpią na bakteryjne zakażenie dróg moczowych. Silnie stężony mocz o właściwym odczynie pH tych zwierząt ma właściwości antybakteryjne. Jednak zwierzęta, których nerki nie działają już tak sprawnie, mogą mieć skłonności do zapadania na bakteryjne zakażenie dróg moczowych. Do czynników mających wpływ na rozwój bakteryjnego zakażenia dróg moczowych należy podeszły wiek kota, cukrzyca czy nadczynność tarczycy.

Pamiętaj!

Pamiętaj, zwróć uwagę na każde odstępstwo od przyjętego przez kota codziennego rytuału. Reaguj, jeśli zauważysz, że żwirek w kuwecie zbyt długo jest czysty, gdy kot podejmuje bezowocne próby załatwienia się lub gdy miauczy z wyraźnym bólem w głosie. Od Twojej spostrzegawczości i troski zależeć może życie i zdrowie Twojego podopiecznego.