Choroba zwyrodnieniowa stawów u psa
czytania opublikowano
Choroba zwyrodnieniowa stawów u psa - im wcześniej rozpoznasz symptomy, tym szybciej będzie można wdrożyć leczenie i przywrócić psu radość z życia
Jeśli zauważyłeś/aś, że Twój pies zaczyna niechętnie pokonywać schody, zdarza mu się coraz częściej utykać, porusza się sztywno i mniej chętnie wychodzi z Tobą na długie spacery, zwróć na to szczególną uwagę. To mogą być symptomy choroby zwyrodnieniowej stawów, groźnego, bo przewlekłego i nieuleczalnego schorzenia odbierającego zwierzakom radość z życia. W dalszej części materiału dowiesz się, jak rozpoznać objawy i w jaki sposób pomóc swojemu czworonożnemu przyjacielowi.
Choroba zwyrodnieniowa stawów u psa to podstępne schorzenie. Rozwija się powoli, latami, a pierwsze objawy są subtelne, często niezauważalne dla opiekunów. Co ważne, początki choroby sięgają często wczesnego etapu życia czworonoga. U przyczyn schorzenia może leżeć zarówno genetyka, jak i mikrourazy przebyte podczas niewinnej zabawy z innym psem, błędy żywieniowe, nadmierna waga zwierzaka czy aktywność fizyczna niedostosowana do wieku i możliwości psa.
Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyka zwierzęta zarówno rasowe, jak i kundelki. Psy dużych gabarytów częściej są diagnozowane w kierunku tego schorzenia, lecz badania wykazują, iż czworonogi niewielkich rozmiarów są równie często narażone na osteoartrozę. Są jednak częściej noszone na rękach przez opiekunów, co niejako fałszuje rzeczywisty obraz sytuacji. One również jednak zapadają na osteoartrozę i odczuwają ból podczas poruszania się.
Osteoarthritis
Osteoarthritis (również OA) polega na stopniowej, przewlekłej i nieuleczalnej degeneracji (lub/i utracie) chrząstki stawowej, uszkodzeniach kości podchrzęstnej oraz wynikających z tego zjawiska pogrubieniach torebki stawowej i występowania stanów zapalnych błony maziowej.
W rezultacie zmian zwyrodnieniowych pies zaczyna odczuwać dolegliwości bólowe podczas codziennej aktywności.
Chorobę zwyrodnieniową stawów zwykło się łączyć z podeszłym wiekiem psa. Tak, to prawda, iż u psich seniorów częściej obserwuje się symptomy problemów z układem ruchu. Niestety, wielu opiekunów nie podejmuje prób przyniesienia pomocy starszemu psu, gdyż uznają, że to normalna sytuacja zdrowotna w tak zaawansowanym wieku. To błąd. Wdrożenie leczenia na każdym etapie życia psa zmagającego się z chorobą zwyrodnieniową stawów może przynieść pozytywne rezultaty. Przede wszystkim pomoże zwierzakowi uporać się z dotkliwym bólem podczas ruchu. A to jest warte każdego wysiłku, prawda?
Należy również pamiętać, jak ważna jest wczesna diagnostyka w tym przypadku. Szybkie wykrycie choroby pomaga również szybko wdrożyć odpowiednie leczenie, co znacznie pomaga podnieść standard życia czworonoga.
W
jaki sposób pies odczuwa objawy choroby zwyrodnieniowej stawów?
Zmiany zwyrodnieniowe w obrębie układu ruchu skutkują dla zwierzaka przenikliwym bólem podczas poruszania się.
Wraz z rozwojem choroby (i upływem czasu) pies zaczyna coraz częściej odczuwać dyskomfort podczas ruchu i dolegliwości bólowe podczas codziennej aktywności.
Wstawanie czy kładzenie się na posłanie, krótki trucht na spacerze, wejście czy zejście ze schodów na klatce schodowej, pochylanie się, by powąchać ciekawy zapach mogą sprawiać psu trudność. Zwierzak zaczyna więc ograniczać swą aktywność i unika bolesnego ruchu. Zaczyna poruszać się sztywno, wolniej, utyka, odciąża bolesne stawy.
Do zmian w poruszaniu się psa dochodzą zmiany w zachowaniu zwierzaka: wokalizacja przy wykonaniu bolesnego ruchu, przyspieszony oddech, próby wylizywania bolących miejsc, wygryzienia oraz drażliwość czy apatia.
Uwaga! Jeśli zauważyłeś/aś podobne zachowanie u swojego podopiecznego, zwróć się o pomoc do lekarza weterynarii. Im szybciej to zrobisz, tym wcześniej lekarz postawi diagnozę i wdroży leczenie. Tym szybciej pomożesz swojemu czworonożnemu przyjacielowi.
Jakie
badania wykonuje się u psa, gdy lekarz podejrzewa osteoartrozę?
- Wywiad z opiekunem - zebranie informacji, od kiedy występują objawy i jak często. Dodatkowo lekarz może wypytywać o rodzaj aktywności fizycznej psa, sposób żywienia, przebyte choroby
- Badanie psa - ocena motoryki zwierzęcia, zakres ruchu, sprawdzenie bolesnych miejsc
- Badania obrazowe - rentgen, ultrasonograf, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa według zaleceń specjalisty
- Badania laboratoryjne krwi, moczu, ewentualnie badanie płynu stawowego