Chore stawy u psa – przyczyny, oznaki, profilaktyka

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca psa z wózkiem

Pierwsze symptomy problemów psa ze stawami zaczynają się przeważnie w niewinny sposób. Pies bez wyraźnej przyczyny zaczyna z wysiłkiem wstawać z posłania, niechętnie wchodzi czy schodzi ze schodów lub piszczy przy gwałtowniejszym ruchu. incydenty bólowe zaczynają się powtarzać coraz częściej, a z czasem wręcz nasilać. Pies porusza się sztywno, z wyraźnym bólem i wysiłkiem. Przyczyną tego stanu rzeczy może być uraz fizyczny lub problem poważniejszy – chore stawy u psa. Zapraszamy do lektury materiału, w którym opiszemy problematykę chorych stawów u psa.

Choroba zwyrodnieniowa stawów  – powszechne schorzenie psów, kotów i ludzi

Dolegliwości bólowe, czy to u ludzi, czy u zwierząt, są ściśle związane z postępującym starzeniem się organizmu. Nie jest żadną tajemnicą, że prawdopodobieństwo choroby powiązanej z dolegliwościami bólowymi wzrasta wraz z upływającym wiekiem.

Nie oznacza to jednak, że młode organizmy są wolne od bólu związanego z infekcjami, urazami czy zmianami pochodzenia genetycznego.

Na szczególne wyróżnienie jednak zasługuje fakt, że wiele chorób stawów u psa ma swe początki już w okresie młodzieńczym zwierzęcia.

Pamiętaj!

Błędy żywieniowe, urazy, zbyt intensywne eksploatowanie organizmu, nadwaga, za mała dawka ruchu w młodym wieku u psa, niewłaściwa suplementacja, skutkują problemami ze stawami w późniejszym okresie życia.

Symptomy chorych stawów u psa

Medycyna weterynaryjna rozróżnia wiele jednostek chorobowych stawów u psów. Wspólnym mianownikiem jest podobny sposób manifestowania ich przez zwierzę. Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące oznaki chorób stawów u psów.

Choroby stawów u psa

Do najczęściej diagnozowanych przyczyn chorób stawów u psa należą:

Profilaktyka i leczenie chorych stawów u psa

Postęp badań naukowych prowadzonych w celu opracowania skutecznych metod leczenia przewlekłych stanów bólowych związanych z chorobami stawów u psów przynosi od kilku lat wymierne, pozytywne efekty.

Lekarstwa ograniczające dolegliwości bólowe w obrębie stawów oraz suplementy poprawiające kondycję zdrowotną u psów efektywnie wpływają na poprawę dobrostanu zwierząt z chorymi stawami.

Niemniej ważnym czynnikiem pozwalającym zapobiegać chorobom stawów u psów jest edukacja opiekunów, którzy poprzez właściwą opiekę nad swoimi zwierzętami mogą w znaczący sposób wpłynąć na komfort życia podopiecznych.

Profilaktyka

Opiekunowie mają znaczący wpływ na stan zdrowia swoich podopiecznych. Szczególną uwagę właściciele zwierząt powinni kłaść na: