Woda ważna dla zdrowia psa

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca psa pijącego wodę

Działanie mechanizmów regulacyjnych gospodarki wodno-elektrolitowej zapobiega wystąpieniu problemów niekorzystnych dla organizmu psa. Właściwe nawodnienie to kluczowy element diety psa, zwłaszcza w przypadku czworonogów aktywnych czy cierpiących na różne dolegliwości.

Podstawową rolę w utrzymaniu homeostazy wodno-elektrolitowej odgrywają płuca i nerki.

Pies powinien mieć stały dostęp do świeżej wody w temperaturze pokojowej. Tę wodę należy wymieniać, w zależności od spożycia nawet kilka razy dziennie.

Ograniczanie podawania pożywienia i wody prowadzi do stanów patologicznych spowodowanych odwodnieniem komórkowym. Ograniczenie w spożyciu wody, dotyczą częściej zwierząt przebywających na zewnątrz i mogą prowadzić do zaburzenia równowagi wodno elektrolitowej.

Czy wiesz, że

Brak dostępu do wody jest groźniejszy dla psa niż brak dostępu do pożywienia. Utrata 10% wody jest zagrożeniem dla życia zwierzęcia, a powyżej 20% może prowadzić do śmierci.

Jeśli brak dostępu do wody jest krótkotrwały i incydentalny mechanizmy regulacyjne organizmu potrafią wyrównać powstałe deficyty. Jeśli brak wody trwa dłuższy czas, doprowadza do upośledzenia procesów trawienia, co może skutkować niechęcią do przyjmowania pokarmu.

Ile wody powinien pić pies w ciągu dnia? 

Standardowe zapotrzebowanie na wodę u zdrowego psa to 30 - 70 ml na kilogram masy ciała. Zapotrzebowanie rośnie, kiedy dochodzi do szybkiej utraty wody i elektrolitów. Takie sytuacje występują częściej podczas podróży, aktywności fizycznej, choroby czy sytuacji stresowej. Przy problemach ze strony układu pokarmowego z wymiotami i biegunkami dochodzi do gwałtownej i groźnej dla organizmu utraty elektrolitów u psa. Pies powinien trafić do lekarza weterynarii. Płynoterapia podskórna lub dożylna pozwala na nawodnienie organizmu.

Na ilość wody wypijanej przez psa wpływ mają różne czynniki, związane z kondycją zdrowotną, stylem życia, rodzajem przyjmowanego pożywienia. Konieczne jest monitorowanie przez opiekuna czy ilość wypijanej przez czworonoga wody jest wystarczająca. Niechęć do picia może świadczyć o poważnych problemach ogólnoustrojowych i wymaga szybkiej wizyty u lekarza weterynarii.

Dzienna ilość wypijanej wody może być mniejsza, jeśli podajemy psu karmę mokrą, która nawadnia organizm i pokrywa część dziennego zapotrzebowania na płyny.

Pies aktywny, uprawiający sporty czy trenujący z opiekunem, będzie wymagał większej dziennej racji wody niż pieszczoch, który preferuje lenistwo na sofie. Ćwiczenia wymagają pojenia bezpośrednio po wysiłku.

Uwaga!

Latem psom grozi obniżenie apetytu, które również może prowadzić do odwodnienia. Jest to szczególne groźne dla szczeniąt. Poza odwodnieniem nawet jednodniowa głodówka może prowadzić do innej groźnej dla życia sytuacji - spadku poziomu cukru we krwi (hipoglikemii). Ziajanie podczas upału skutkuje większą utratą płynów.

Zaburzenia w gospodarce wodno-elektrolitowej mogą towarzyszyć różnym schorzeniom. Statystycznie częściej występują po zabiegach chirurgicznych, krwotokach, schorzeniach przewodu pokarmowego, którym towarzyszą biegunki i wymioty. Do przyczyn odwodnienia należą także: zaburzenia w funkcjonowaniu wątroby, niewydolność mięśnia sercowego, przewlekła niewydolność nerek, moczówka prosta, zapalenie otrzewnej czy trzustki.

Objawy odwodnienia u psa

Do objawów odwodnienia u psa zaliczamy: brak elastyczności skóry, suchość nosa, bladość dziąseł, rzadsze oddawanie moczu, problemy z wypróżnianiem, apatię, niechęć do ruchu.

Nadmierne picie wody przez psa 

Na wzmożoną uwagę zasługuje również nadmierne spożywanie wody przez psa. Nadmierne picie, może być spowodowane problemami zdrowotnym takimi jak m. in. zespół Cushinga, przewlekła choroba nerek czy cukrzyca.

Każdy problem z przyjmowaniem płynów wymaga konsultacji lekarza weterynarii, w celu postawienia diagnozy i jak najszybszego rozpoczęcia leczenia.