Środek na pchły

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca pchłę

Masz psa lub kota który przyniósł pchły i próbujesz skutecznie się ich pozbyć z domu? Podpowiemy, jaki preparat sprawnie sobie z nimi poradzi. Pchły – dlaczego nie chcemy ich w miejscu zamieszkania?

Pchły są pasożytami żywiącymi się krwią żywiciela, którym (w zależności od gatunku pchły) najczęściej będzie pies, kot lub człowiek. Wszystkie cechuje podobny cykl rozwojowy i jeśli dzielisz mieszkanie z czworonożnymi przyjaciółmi, jesteś narażony na zalęgnięcie się pcheł także w mieszkaniu. Dlaczego?

Pchły dostają się do domu na ciele zwierzaka lub człowieka. Pchła, mimo że jest niewielkim pasożytem o długości ciała od 2-3 mm, to bardzo szybko się rozmnaża, składając jaja na skórze żywiciela. Samica składa na ciele zwierzęcia nawet do 50 jaj, z których rozwiną się kolejne. Część jaj odpada od skóry psa lub kota podczas ruchu, następnie zmienia się w larwy, które w kokonie oczekują osiągnięcia dojrzałości. Najczęściej są ukryte gdzieś w dywanie, materacu czy legowisku. Stąd tak ważne jest utrzymywanie higieny pupili i czystości w miejscu ich przebywania. Dojrzała pchła znajduje żywiciela i cały proces trwający od 3 do 4 tygodni zaczyna się na nowo.

Jedna pchła jest w stanie rozmnożyć kolonie sięgającą kilku tysięcy pcheł w ciągu miesiąca. Dlatego należy bacznie obserwować zwierzaki i siebie oraz reagować bardzo szybko. Im później zauważymy problem, tym trudniej będzie się pozbyć inwazji pcheł.

Po czym poznać, że pchły zalęgły się w domu?

Najszybciej rozpoznamy to obserwując naszego pupila. Pchły odżywiają się krwią, a ich ślina jest mocno uczulająca. Stąd każde ugryzienie będzie powodować swędzenie w miejscu ukąszenia. Jeśli zauważysz, że Twój pupil zaczął się drapać, koniecznie przejrzyj sierść zwierzaka. Zwracaj uwagę na czerwone krostki i podrażnioną skórę. Jeśli pcheł jest więcej, możesz się natknąć na ich odchody, a nawet same pchły biegające i skaczące wśród sierści.

Pchła psia lub kocia może przeskoczyć na człowieka, a sporadycznie może dojść do pogryzienia. Jednak jej pokarmem jest krew psa lub kota. Człowieka będzie gryzła pchła ludzka. Widocznym objawem, po którym rozpoznamy, że w mieszkaniu są pchły ludzkie, będzie fakt, że nasze ciało jest pokryte czerwonymi bardzo swędzącymi krostkami. Nie trzeba być posiadaczem psa ani kota, żeby przenieść pchły do domu. Wystarczy odwiedzić stary strych, piwnicę, mieć kontakt z zapchlonym zwierzęciem lub przebywać w brudnym pomieszczeniu. Pchła ludzka rozmnaża się podobnie do pozostałych, składając jaja w miejscach brudnych i zakurzonych.

Jaki środek wybrać, aby pozbyć się pcheł z domu?

W zależności od rozmiaru problemu, a także tego, czy mamy do czynienia z inwazją pcheł na zwierzęciu czy w domu, możemy sięgnąć po kilka sprawdzonych metod domowych. Jeśli to nie wystarczy, można wybrać preparat chemiczny dostępny w sklepach.

Pchły nie lubią czystości. Zwalczanie ich zacznijmy od wyprania psich legowisk, materacy, posłań i miękkich, pluszowych zabawek w wysokiej temperaturze.

Jeśli pchły zalęgły się również w domu lub nie mamy pewności, z jakim gatunkiem pchły przyszło nam się mierzyć, dodatkowo zadbajmy o czystość materaca na którym śpimy. Częste odkurzanie lub nawet wypranie dywanów i kanap pomaga w pozbyciu się larw i jajeczek. Szczególną uwagą należy objąć ciemne, zakurzone i trudno dostępne miejsca. Pomocne bywa także częste wietrzenie lub wystawianie np. psich posłań i poduch na działanie promieni słonecznych.

Pasożyty te nie lubią intensywnych zapachów więc z pomocą przychodzą olejki eteryczne takie, jak: lawenda, drzewo herbaciane, eukaliptus, a także cytrusy- można nimi pokropić w domu lub po rozcieńczeniu z wodą użyć do mycia i prania.

Jednocześnie należy odpchlić psa lub kota, aby zatrzymać namnażanie się pasożytów. W tym celu trzeba zakupić środek przeciw pchłom, którego wybór warto skonsultować z lekarzem weterynarii.

W przypadku dużego zapchlenia domowe sposoby mogą nie być wystarczające i konieczne będzie zastosowanie środka owadobójczego. W sklepach dostępne jako np. spraye i zasypki. Ich działanie polega na zwalczaniu dorosłych osobników i zahamowaniu rozwoju pasożytów w pozostałym stadium. Są dostosowane do szerszego zastosowania w domu. Ważne, żeby po ich użyciu dać wyschnąć powierzchniom, a potem wywietrzyć mieszkanie. Niestety, środki te należy stosować kilkukrotnie - aż do całkowitego wytępienia populacji. Sprawdźcie zawsze czy środek, który chcecie kupić, jest bezpieczny dla Waszych zwierząt!

Najważniejsza jest profilaktyka, czyli zapobieganie inwazji pcheł na ciele psa, kota i w domu.

Dbajmy o czystość pomieszczeń, które dzielimy z pupilami. Regularnie sprawdzajmy stan i ich skóry i chrońmy zwierzaki środkiem przeciw pchłom lub obrożą przeciwpchelną.