Skąd bierze się agresja?
czytania opublikowano
Agresja to wpatrywanie się, nabieganie, kontrolowanie ruchów drugiego psa lub człowieka. Każde z tych zachowań może doprowadzić do ataku w kolejnej sekundzie.
Źródła agresji u psów
- Najczęstszym źródłem agresji u psów jest lęk. Psiak może zachowywać się agresywnie, gdy czuje się zagrożony, przerażony lub niepewny. Agresja lękowa może występować w sytuacjach, w których pies jest zmuszony do czegoś, co go przeraża, lub gdy jest narażony na sytuacje, w których nie czuje się komfortowo.
- Psy mogą reagować agresywnie w sytuacjach, gdy czują się zaatakowane lub osaczone. To naturalna reakcja obronna, by uchronić się na przykład przed czyimś dotykiem.
- Niektóre psy mogą bronić swoich zasobów, takich jak jedzenie, zabawki czy miejsce w legowisku, w związku z tym wykazując agresywne. Wspomnianym zasobem czasami może stać się człowiek, wtedy budzi to potrzebę jego obrony, nawet w sytuacji powitania się z drugim człowiekiem.
- Psy to zwierzęta społeczne, ale nie wszystkie z nich dobrze dogadują się z innymi psami czy innymi gatunkami. Mamy do czynienia wtedy z agresją wynikającą z niechęci lub lęku przed innym stworzeniem.
- Pies odczuwający ból również może reagować agresywnie, będzie to jego sposób na obronę lub wyrażenie swojego dyskomfortu. Często dotyk u lekarza weterynarii lub zoofizjoterapeuty potrafi wywołać reakcję obronną, czyli właśnie atak.
- Brak właściwej socjalizacji w okresie szczenięcym może prowadzić do agresywnych zachowań w przyszłości, gdy pies nie jest w stanie poprawnie rozpoznawać sygnałów społecznych i zachowywać się w sposób odpowiedni w obecności innych psów i ludzi.
- Niektóre rasy mają predyspozycje do agresywnych zachowań. Jednak geny nie są jedynym czynnikiem wpływającym na zachowanie psa, a odpowiednie środowisko i socjalizacja mogą znacząco wpłynąć na te zachowania.
- Jeśli pies był wcześniej nagradzany za agresywne zachowania, może to prowadzić do utrwalenia tych zachowań.
- Niektóre psy wykazują agresywne zachowania, gdy zostają oddzielone od swoich właścicieli lub pozostają w sytuacji separacji. Zachowania agresywne są czasami strategią przetrwania u psów lękliwych.
Warto zrozumieć, że agresja to złożony problem i często wymaga profesjonalnej pomocy od lekarza weterynarii, zoopsychologa, behawiorysty lub trenera psów oraz odpowiedniego plan leczenia i treningu. Nie próbuj samodzielnie rozwiązywać problemu agresji u psa, ponieważ może to pogorszyć sytuację. Sięgnij po profesjonalną pomoc.