Otyłość u psa i kota – skąd się bierze i jak sobie z nią radzić?

czytania opublikowano

zdjęcie przedstawiące otyłego psa

Otyłość jest problemem cywilizacyjnym ludzi i zwierząt domowych. Może być spowodowana wieloma czynnikami m.in. przekarmianiem, niedostateczną ilością aktywności fizycznej czy chorobami - często na tle hormonalnym. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z otyłością u zwierząt domowych!

Ważne!

W dzisiejszych czasach większość zwierząt domowych poddawanych jest kastracji. Nie zapominajmy o tym, że zwierzęta kastrowane mają o wiele wolniejszy metabolizm, a jednocześnie spory apetyt i to od naszej wiedzy i konsekwencji zależy ich kondycja fizyczna.    

Otyłość u zwierząt - przyczyny

Przekarmianie może wynikać z faktu, że opiekun psa lub kota nie stosuje się do dziennych dawek karmy, zalecanych przez producentów. Poważnym problemem jest również nieuwzględnianie w diecie dokarmiania smakołykami, które powinno traktować się jako osobny posiłek. Często brakuje nam czasu na codzienny dłuższy spacer z psem, a niektóre rasy potrzebują bezwzględnie nawet 2-3 godzinnych dawek aktywności na świeżym powietrzu. Wyzwaniami dla psa, które wiążą się z utratą kalorii, są domowe ćwiczenia komend czy sztuczek. Koty wychodzące nie mają zwykle kłopotów z nadwagą, dotyczy ona niewychodzących mruczków. Część opiekunów nie zdaje sobie sprawy z tego, że kot musi mieć zapewnioną codzienną dawkę zabawy, bodźców i innych wspólnych atrakcji. Posiadanie dwóch i więcej kotów pozwala w jakimś stopniu rozwiązać problem, przy założeniu, że mruczący pupile będą zainteresowani wspólnym, aktywnym spędzaniem czasu.

Otyłość u zwierząt - nieodpowiedzialne karmienie

Przyjmuje się, że nadwaga dotyczy 15% przekroczenia właściwej masy ciała a otyłość to ponad 30% dodatkowych kilogramów. Często przekarmianie psa i kota mylone jest z miłością do czworonoga. Zdarza się to w przypadku opieki tymczasowej nad zwierzakiem, którego rodzina wyjechała z jakiegoś powodu na kilka tygodni czy dni. Chcemy zrekompensować czworonogowi stres, tęsknotę i dyskomfort i folgujemy mu w tym czasie restrykcje żywieniowe. To fatalna postawa, która oznacza kompletny brak szacunku do opiekuna i do zwierzęcia i może przynieść więcej szkody niż pożytku. Doprowadzenie swojego psa lub kota do otyłości, która jest spowodowana przekarmianiem, jest formą okrucieństwa i znęcania się fizycznego nad domownikiem na czterech łapach. Taki gruby pies lub kot czuje się fatalnie, ma problemy z chodzeniem, jego dobrostan fizyczny i psychiczny jest drastycznie obniżony.

Otyłość u zwierząt - skutki

Konsekwencją otyłości u psa i kota są poważne choroby ogólnoustrojowe m.in. serca, nerek, wątroby, układu krążenia, stawów. Niestety, w związku z narażeniem na choroby, skutkiem otyłości może być krótsze życie zwierząt

Czy wiesz, że:

ilustracja przedstawiająca obrys psa

Konsekwencją otyłości u psa i kota są poważne choroby ogólnoustrojowe m.in. serca, nerek, wątroby, układu krążenia, stawów? Niestety, w związku z narażeniem na choroby, skutkiem otyłości może być krótsze życie zwierząt. 

Otyłość u zwierząt - leczenie

Proces redukcji masy ciała powinien być skonsultowany z lekarzem weterynarii i dostosowany do stanu zdrowia psa i kota. Należy stopniowo zmniejszać ilość podawanego pokarmu, a nie głodzić naszego pupila. Trzeba pamiętać, że warunkiem pełnego sukcesu i spadku masy ciała jest współpraca wszystkich domowników. Jeśli obawiasz się, że Twój zwierzak może cierpieć z powodu nadwagi czy otyłości, zapytaj lekarza weterynarii o karmy specjalistyczne, które pomogą Ci przeprowadzić proces odchudzania bez uszczerbku na zdrowiu pupila.