Niedoczynność tarczycy u psów

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca psa u lekarza weterynarii

Niedoczynność tarczycy u psów jest endokrynologiczną chorobą metaboliczną, która spowodowana jest zbyt małą produkcją hormonów tarczycy przez gruczoł tarczowy.

Początki choroby tarczycy

Choroba może mieć różne tło i pojawiać się w różnym wieku. Pierwsze objawy choroby najczęściej pojawiają się w wieku 5-10 lat. Niestety choroba może nie manifestować objawów zauważalnych przez opiekuna przez długi czas. Zwykle występują w stadium zaawansowanym, kiedy tarczyca jest nawet w 75% niewydolna. Skutki mogą dotyczyć całego organizmu zwierzęcia.

Pierwotna i wtórna niedoczynność tarczycy

Ważne!

Do ras psów predysponowanych należą m.in: golden retrievery, labradory, owczarki niemieckie, dobermany, beagle, setery irlandzkie, jamniki.

Niedoczynność tarczycy - objawy

Do objawów zaliczamy: otyłość, problemy dermatologiczne, apatię, niechęć do ruchu, ziajanie. Nieleczona niedoczynność tarczycy może również mieć związek z problemami ortopedycznymi takimi jak zerwanie więzadeł krzyżowych.

Z uwagi na fakt, że objawy niedoczynności tarczycy u psów pojawiają się zwykle w stadium zaawansowanym - konieczne jest regularne badanie parametrów tarczycowych w laboratoryjnych badaniach krwi.

Niedoczynność tarczycy - leczenie

Leczenie niedoczynności tarczycy u psów, tak jak u ludzi polega na suplementacji hormonów tarczycy w dawce i schemacie dawkowania opracowanych we współpracy z lekarzem weterynarii. Proces ustalania dawki może być długotrwały i opiera się na ocenie skuteczności leczenia i badaniach laboratoryjnych krwi pacjenta.