Ostry ból brzucha u psa? Uważaj! To może być poważna sprawa!
czytania opublikowano
Wystąpienie ostrego bólu brzucha u psa jest wskazaniem do natychmiastowej wizyty klinice weterynaryjnej. Zwłoka w szukaniu pomocy dla psa może kosztować go życie. Jak rozpoznać ostry ból brzucha u psa? Jakie mogą być przyczyny tego stanu? Opiekunowie psów, to materiał dla Was!
Symptomy ostrego bólu brzucha u psa
Jeśli widzisz, że Twój pies zachowuje się bardzo niespokojnie, szuka sobie miejsca, chodzi w kółko, skomle, sapie z wysiłkiem, ślini się, próbuje wymiotować bez skutku czy też zwraca ślinę z żółcią, sygnalizuje, że ma problemy z oddychaniem lub obrys jego brzucha znacząco się powiększył w krótkim czasie, oznaczać to może, iż doszło u niego do ostrego bólu brzucha.
W niektórych przypadkach pies owładnięty silnym bólem brzucha próbuje kopać w ziemi lub przypada przednimi łapami do podłoża z wysoko uniesionym zadem. Zwierzę stara się w ten sposób zminimalizować intensywne odczucia bólowe.
Pamiętaj!
Pamiętaj, wymienione wyżej symptomy u psa z dużym prawdopodobieństwem oznaczają, iż pies zmaga się ze stanem zagrażającym jego życiu. Nie czekaj na poprawę jego zdrowia. To sytuacja ze wszech miar krytyczna. Natychmiast szukaj pomocy u lekarza weterynarii.
Możliwe
przyczyny ostrego bólu brzucha u psa
- Ostre rozszerzenie żołądka
- Skręt żołądka
- Zatrucie
- Skręt jelit
- Uraz narządów wewnętrznych
- Zapalenie otrzewnej
- Atak kamicy nerkowej
W poniższym materiale opiszemy szerzej przypadek ostrego rozszerzenia i skrętu żołądka u psa.
Ostre rozszerzenie i skręt żołądka u
psa
Ostre rozszerzenie i skręt żołądka u psa występują u psów stosunkowo często. Mimo to, lekarzom weterynarii nie udało się do końca poznać pełnej genezy tego stanu.
Za główną przyczynę rozszerzenia i skrętu żołądka uważa się nagromadzenie gazów w tym narządzie. Odpowiedzialna jest fermentacja bakteryjna treści pokarmowych i wynikający z niej nagły wzrost ciśnienia wewnątrzżołądkowego. Wskutek wzrostu ciśnienia dochodzi do zablokowania dolnego zwieracza przełyku. Postępująca w dalszym ciągu fermentacja w żołądku wpływa na rozciąganie więzadeł wątrobo-żołądkowych, a to z kolej może prowadzić do rotacji rozszerzonego żołądka.
Jeśli żołądek psa ulegnie obrotowi wokół własnej osi (skrętu żołądka) może dojść do zablokowania dostępu krwi do jelit, wątroby i nerek oraz do przemieszczenia śledziony. W przypadku skrętu żołądka u psa konieczna jest bezwzględnie szybka interwencja chirurgiczna. W innym przypadku pies umrze.
Do prawdopodobnych czynników ryzyka wystąpienia ostrego rozszerzenia i skrętu żołądka u psów zalicza się:
- Złe nawyki żywieniowe - niewłaściwa dieta, karmienie jednorazowo dużą ilością karmy, zbyt łapczywe spożywanie pokarmu przez psa, wysiłek fizyczny bezpośrednio po posiłku, stres
- Cechy charakterystyczne psa - zwierzęta dużych i olbrzymich ras są szczególnie narażone na wystąpienie rozszerzenia i/lub skrętu żołądka. Odpowiedzialna jest za to budowa ich ciała, z głęboką klatką piersiową. W grupie ryzyka znajdują się też zwierzęta w podeszłym wieku i otyłe
- Czynniki żołądkowe - wolniejsza motoryka żołądka, zwiększony poziom enzymów trawiennych, spowolnione opróżnianie narządu po posiłku
- Usunięcie śledziony
Jakie psy są szczególnie narażone na
rozszerzenie i skręt żołądka?
Do grupy ryzyka należą dobermany, dogi, owczarki niemieckie, duże szwajcarskie psy pasterskie, charty i wyżły.
Pamiętaj!
Choć szczególnie predysponowane do wystąpienia ostrego rozszerzenia czy skrętu żołądka są psy o dużych gabarytach, to zdarzają się przypadki tego stanu u zwierząt mniejszych.
Jak przeciwdziałać rozszerzeniu i
skrętowi żołądka u psa?
Opiekunowie psów narażonych na ostre rozszerzenie i skręt żołądka powinni stosować się do kilku głównych wskazówek:
- Dzielić dzienną dawkę karmy dla psa na przynajmniej dwa mniejsze posiłki
- Zadbać, by pies po każdym posiłku odpoczywał
- Przypilnować, by przed i po posiłku pies nie biegał, bawił się, skakał
- Zadbać, by pies jadł posiłki powoli. Jeśli Twój pies ma w zwyczaju gwałtownie rzucać się na jedzenie, spraw mu miskę spowalniająca jedzenie. Nadmiar połykanego przy szybkim jedzeniu powietrza może wywołać niechcianą reakcję w żołądku
- Karmić psa karmą wysokiej jakości
- Nie podawać produktów przeznaczonych dla ludzi, gdyż mogą wywołać u psa wzdęcia