Niedrożność układu moczowego u psów - kiedy udać się do kliniki weterynaryjnej?

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca psa na podłodze

Czy Twój pies nie chce sikać na spacerze? A może wydala tylko kilka kropli i boleśnie wokalizuje podczas tej czynności? Uwaga! To może być niedrożność układu moczowego! Opiekunie, Opiekunko psa, zwróć szczególną uwagę na swojego podopiecznego, gdy zauważysz u niego problemy z oddawaniem moczu. W dalszej części artykułu wymienimy najczęstsze przyczyny tego stanu oraz objawy, jakie mogą mu towarzyszyć.

Każdy opiekun psa z pewnością doskonale zna rytuały swojego podopiecznego podczas każdego ze spacerów. Obwąchiwanie kamieni, słupów, drzew, gałązek krzaków oraz oczywiście obowiązkowe oddawanie moczu w wybranych przez psa miejscach. Zdarza się jednak, że ta ostatnia czynność ulega zaburzeniu i pies z niewiadomego powodu nie chce sikać.

Jeśli czworonóg na spacerze nie chce oddawać moczu lub udaje mu się wydalić tylko pojedyncze krople, należy wzmóc czujność, gdyż przedłużający się stan braku oddawania moczu może grozić mu poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Jak często pies wydala mocz?

Kilkumiesięczny szczeniak z racji małego pęcherza i nie wyrobionych nawyków higienicznych może wytrzymać bez sikania od dwóch do czterech godzin.

Suka w trakcie trwania cieczki często potrzebuje częstszych niż zwykle spacerów.

Dorosły, zdrowy pies, który przywykł już do trybu życia w rodzinie może oddawać mocz raz na 8 - 10 godzin lub więcej, lecz w tej kwestii stanowczo odradzamy zmuszanie psa do „bicia rekordów”. Bowiem każdy przedłużający się okres bez możliwości opróżnienia pęcherza przez zwierzę jest dla niego czystą torturą.

Co jednak, gdy opiekun wychodzi w psem po kilku godzinach nieobecności, a ten nie chce sikać?

Zapalenie dróg moczowych

Stan utrudnionego oddawania moczu (dysuria) bardzo często wiąże się z bakteryjnym zapaleniem pęcherza. Patogeny (z kału psa lub jego skóry) najczęściej przedostają się do pęcherza moczowego przez cewkę moczową. Warto zwrócić uwagę, iż pies posiada naturalne mechanizmy obrony przed stanami zapalnymi pęcherza. Pomaga mu w tym silny strumień moczu oddawany podczas sikania, dzięki czemu wypłukiwana jest duża część bakterii, bariera w postaci błony śluzowej oraz bakteriostatyczne i bakteriobójcze właściwości moczu. Jednak, gdy mocz z różnych powodów zalega zbyt długo w pęcherzu, dochodzi do zaburzenia naturalnych form ochrony i wdają się infekcje bakteryjne.

Jakie czynniki sprzyjają zapaleniu dróg moczowych u psa?

Inne możliwe przyczyny zaburzeń w oddawaniu moczu przez psa:

Symptomy, na jakie opiekun powinien zwrócić uwagę u psa, który wykazuje problemy z oddawaniem moczu:

Pamiętaj!

Pamiętaj, jeśli Twój pies nie chce lub nie może oddać moczu na spacerze, zwłaszcza, jeśli od ostatniego wyjścia minęło wiele godzin jest wskazaniem do pilnej wizyty u lekarza weterynarii. Nadmierna ilość moczu w pęcherzu przez dłuższy czas psa jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia zwierzęcia!