Jak złagodzić swędzenie skóry u psa

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca drapiącego się psa

Sporadyczne drapanie się psa jest czynnością całkowicie naturalną w świecie naszych ulubieńców. Nas też często coś drażni lub łaskocze i bezwiednie pocieramy palcem swędzące miejsce. Jednak uporczywe drapanie się psa, wygryzanie sierści, ocieranie o krzaki i meble, potrząsanie głową, konwulsyjne tarzanie to oznaka, której troskliwy opiekun czworonoga nie powinien lekceważyć. Świąd u psa może być spowodowany obecnością pasożytów lub objawem alergii. Sprawdź, co dolega Twojemu pupilowi! Nikt nie zna Twojego psa tak, jak Ty. Wiesz jakie ma przyzwyczajenia, czego się boi, co lubi i jak się zachowuje na co dzień. Nawet pozbawiony znajomości psiego języka, potrafisz zrozumieć zwierzęce komunikaty. Pies zaatakowany przez pasożyty lub zmagający się z uczuleniem z pewnością zacznie manifestować dyskomfort i pogorszenie kondycji psychicznej i fizycznej. A świąd jest jednym z najczęstszych i najistotniejszych objawów Bądź zatem czujny! Jesteś pierwszą osobą, która zauważy nietypowe zachowanie psa.

Objawy świądu u psa

Co powinno Cię zaniepokoić?

Jakie są możliwe przyczyny świądu u psa?

Przyczyn świądu u psa może być wiele…

Innym rodzajem alergii objawiającej się świądem jest atopowe zapalenie skóry (AZS). Przyczyną wystąpienia objawów AZS może być kurz, roztocze, pyłki traw, pleśń, detergenty, środki czyszczące, rośliny leśne, ogrodowe, preparaty ochrony roślin.

Bardzo trudno postawić szybką i precyzyjną diagnozę, co jest przyczyną świądu u psa, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi nieznany czynnik alergizujący. Objawy świądu mogą pojawiać się sezonowo lub w efekcie bezpośredniego kontaktu z alergenem.

Diagnostyka AZS jest złożona. Wymaga wieloetapowego procesu złożonego z badań klinicznych, laboratoryjnych, obserwacji zwierzęcia oraz eliminacji innych przyczyn świądu.

Wywiad lekarski w celu diagnostyki przyczyn świądu powinien być staranny i wyczerpujący. Do istotnych informacji należy:

Jak złagodzić swędzenie skóry u psa?

Tak brzmi częste pytanie opiekunów czworonogów  i nie jest do końca trafione. Raczej powinno ono brzmieć: jak zareagować, kiedy widzimy świąd?

Z lektury powyższego artykułu wynika, że przyczyn uporczywego świądu u psa można upatrywać w wielu czynnikach: od inwazji pasożytów, przez stres, aż po choroby dermatologiczne o różnej etiologii.

Z pewnością systematyczne odrobaczanie psa odpowiednio dobranymi specyfikami oraz stosowanie preparatów przeciw pchłom pozwoli wstępnie wyeliminować czynnik pasożytniczy jako przyczynę świądu u psa.

Jeśli jednak pies pomimo starannej profilaktyki przeciw pasożytom oraz po konsultacji z psim behawiorystą dalej się drapie, należy zasięgnąć porady lekarza weterynarii. Do postawienia diagnozy niezbędne będzie pobranie próbek ze skóry psa.  Lekarz wykona wtedy badanie cytologiczne, czasem także badanie włosa - trichogram, i na tej podstawie  zleci niezbędne leczenie.

Pamiętaj!

Nie lekceważ uporczywego drapania się psa! Dyskomfort związany ze swędzeniem jest dla naszego psa ogromną przykrością. Poza tym świąd może świadczyć o rozwoju choroby pasożytniczej lub ujawnieniu się alergii.

Lekarz weterynarii po serii badań dermatologicznych z pewnością pozna przyczynę świądu oraz  dobierze odpowiednie postępowanie lecznicze lub/i dietetyczne. Na rynku dostępne są skuteczne i bezpieczne preparaty do eliminacji całego spektrum pasożytów zewnętrznych i wewnętrznych, które mogą atakować Twojego zwierzaka. Jeśli świąd okaże się mieć podłoże alergiczne, również możesz liczyć na propozycje innowacyjnego, bezpiecznego rozwiązania terapeutycznego dla swojego pupila