Grzybica u psa. Czy jest zaraźliwa?

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca weterynarza patrzącego na psa przez lupę

Jeśli widzisz, że Twój pies: często potrząsa głową, ociera nią o krzaki lub krawędzie mebli, a na jego skórze zauważyłeś/aś plackowate wyłysienia, możesz przypuszczać, że Twoje zwierzę zmaga się z grzybicą. Co wywołuje grzybicę u psa i jakie są objawy choroby? Czy grzybica jest zaraźliwa dla ludzi? Zapraszamy do dalszej lektury materiału.

Co to jest grzybica?

Grzybice to grupa wysoce zaraźliwych chorób dotykających zwierzęta i ludzi. Istnieje blisko 300 różnego rodzaju odmian grzybów odpowiedzialnych za schorzenia grzybicze.

Choroby grzybicze można podzielić na: grzybice powierzchniowe (dermatofitozy), dotykające partii skórnych i ich części (sierści i pazurów) oraz grzybice głębokie, odpowiedzialne za choroby narządów wewnętrznych.

Infekcje grzybicze u zwierząt wywoływane są przez grzyby rodzaju:

Czy wiesz, że...

Czy wiesz, że zarodniki grzybów wywołujących dermatofitozy mogą być praktycznie wszędzie? Nosicielami drobnoustrojów mogą być pchły, wszy czy muchy, a zarodniki grzybów mogą przenosić się z miejsca na miejsce np. w drobinkach kurzu zalegającego na meblach czy parapetach okien.

Grzybica u psa – grupy szczególnego ryzyka

Grzybice powierzchniowe u zwierząt zdrowych i o silnym układzie immunologicznym są najczęściej chorobą samoograniczającą się (zmiany dermatologiczne ustępują samoistnie). Problem jednak staje się poważny, gdy kondycja zdrowotna czworonoga jest słabsza - zmaga się on z innymi przypadłościami lub choroba dotyka osobnika bardzo młodego czy w podeszłym wieku.

Grupą szczególnego ryzyka są zwierzęta przebywające w dużych skupiskach, np. w schroniskach. Stres wywołany trudnymi warunkami życiowymi, nadmierna ilość zwierząt na niewielkiej powierzchni oraz korzystanie z tych samych przedmiotów - są czynnikami wspomagającymi rozprzestrzenianie się infekcji grzybiczej wśród zwierząt.

Czynniki wzmagające rozprzestrzenianie się infekcji grzybiczych u psów:

W jaki sposób rozpoznać grzybicę u psa?

Do najczęściej występujących objawów grzybicy u psa należą:

Symptomy infekcji grzybiczej mogą przypominać objawami inne choroby (np. alergie lub inwazję pasożytów). Stąd ważne jest, by zmiany w zachowaniu zwierzęcia lub w wyglądzie skóry u psa konsultować ze specjalistą – lekarzem weterynarii.

Drogi zarażania się grzybicą u psa:

Pamiętaj, nigdy nie lekceważ uporczywego, kompulsywnego drapania się u psa. Niezależnie od przyczyn drapania się, może ono skutkować naruszeniem naskórka i powstaniem ran na skórze. A to prosta droga do wtórnych infekcji o charakterze wirusowym czy bakteryjnym.