Fobia dźwiękowa w noc sylwestrową – jak sobie z nią poradzić?

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca psa chowającego się pod stołem

Dla wielu opiekunów zwierząt 31 grudnia jest najgorszym dniem w roku, a noc sylwestrowa to prawdziwa walka o przetrwanie. Wiele zwierząt domowych cierpi tego dnia z powodu fobii dźwiękowej.

Fobia dźwiękowa - co to jest i jak się objawia?

Fobia dźwiękowa jest zaburzeniem zachowania, które polega na nadmiernej reakcji lękowej na głośne dźwięki. Dotyczy najczęściej odgłosów burzy, fajerwerków, wystrzałów. Może objawiać się: chęcią ucieczki, permanentnym poszukiwaniem kryjówki, ślinotokiem, ziajaniem, drżeniem, a nawet wokalizacją.

Jak przygotować zwierzaka na sylwestra?

Przygotowania do przetrwania nocy sylwestrowej warto zacząć już kilka tygodni wcześniej. Jeśli mamy psa lub kota, który wykazuje reakcję lękową na dźwięki, warto udać się z nim do lekarza weterynarii kilka tygodni przed nocą sylwestrową, aby omówić plan uniknięcia sytuacji kryzysowej. Lekarz weterynarii może zalecić środek do zastosowania w sytuacji lękowej, a my otrzymamy możliwość wcześniejszego sprawdzenia, jak nasz pies lub kot na niego zareaguje. Będziemy mieć też czas na zmianę preparatu, w porozumieniu ze specjalistą, jeśli ten pierwszy okaże się nieskuteczny dla naszego pupila. Pamiętajmy też, że leczenie fobii i przygotowania zwierzaka na Sylwestra w przypadku większości polecanych leków trwa kilka do kilkudziesięciu dni i warto o tym pomyśleć dużo wcześniej. Preparat zastosowany doraźnie w dniu narażenia na hałas, może nie wykazać się pożądaną skutecznością.

Uwaga!

Jeśli jesteśmy opiekunem psa lub kota z fobią dźwiękową lepiej jest nie zostawiać zwierzaka samego w domu w noc sylwestrową.

Noc sylwestrowa - jak zadbać o komfort swojego pupila?

Koty wychodzące powinny już w godzinach porannych tego dnia pozostać w domach, gdyż często niestety petardy są wystrzeliwane wcześniej niż późnym wieczorem. Psy w sylwestra powinny być wyprowadzane wyłącznie na smyczach i koniecznie należy pamiętać o zewnętrznym identyfikatorze przy obroży. Zakładamy, że każdy przyjaciel na czterech łapach ma zaimplantowany mikroczip.

Czy wiesz, że:

ilustracja przedstawiająca psa

W przypadku nagłego wystrzału petardy przerażony pies może się zerwać ze smyczy i przebiec nawet kilkadziesiąt kilometrów od miejsca zamieszkania? Niestety przedsylwestrowych wystrzałów nie możemy przewidzieć. Takie zabawy z fajerwerkami przed sylwestrową nocą są przejawem braku empatii i aspołecznego podejścia do otoczenia.

Jak uspokoić zwierzę podczas wystrzałów fajerwerków?

Przebywając z psem lub kotem w noc sylwestrową w domu, należy umożliwić zwierzęciu dostęp do pomieszczenia, które znajduje się daleko od okien. Często taką rolę odgrywa łazienka. Należy zasłonić w niej okna i włączyć głośno źródło dźwięku, do którego są przyzwyczajone czworonogi – może to być na przykład telewizor lub radio. Starajmy się też zagłuszyć dźwięki dochodzące z zewnątrz.

Uwaga!

W noc sylwestrową dostosujmy się do potrzeb psa lub kota. Nie jest wskazane np. nadmierne uspokajanie - może zostać ono odebrane przez zwierzę jako manifestacja naszego lęku i grozić wzmacnianiem fobii dźwiękowej. Starajmy się zachowywać jak najbardziej naturalnie, dodając w ten sposób zwierzakowi otuchy.