Czy kastracja zwierząt jest potrzebna?

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca psa podczas zabiegu kastracji

Kastracja zwierząt, które nie są hodowlanymi czempionami, ma nie tylko korzystny wpływ na ich zdrowie, ale także wpływa na ograniczenie nadpopulacji zwierząt, która w Polsce jest problemem społecznym.

Czy wiesz, że:

ilustracja przedstawiająca obrys psa

Pomimo wzrastającej liczby przygarnianych zwierząt ich liczba w schroniskach nie spada? Powodem takiego stanu jest bezmyślne rozmnażanie zwierząt. Część z nich musi trafić do schroniska.

Kastracja zwierząt ze schronisk

Kastracja zwierząt schroniskowych od kilku lat stała się normą. Nawet jeśli adoptujemy szczeniaka ze schroniska, podpisujemy zobowiązanie, że po osiągnięciu dojrzałości płciowej zdecydujemy się na jego kastrację. Kastracja u samic psów i kotów polega na chirurgicznym usunięciu macicy i jajników, a u samców na wycięciu jąder i najądrzy. Taki zabieg pozbawia zwierzę możliwości rozrodczych.

Ważne!

Większość lekarzy weterynarii rekomenduje profilaktyczną kastrację zwierząt niehodowlanych jako zabieg, który ma pozytywne znaczenie dla zdrowia czworonoga.

Wpływ zabiegu kastracji na zdrowie czworonoga

Kastracja u samic: eliminuje ryzyko wystąpienia ropomacicza oraz raka macicy i jajników oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia hormonozależnych guzów gruczołu mlekowego.

Kastracja u samców: eliminuje ryzyko wystąpienia raka jąder i najądrzy, a także ma korzystny wpływ na profilaktykę chorób prostaty.

Jakie są zalety kastracji?

Statystycznie, zwierzęta, u których został przeprowadzony profilaktycznie w młodym wieku zabieg kastracji, żyły dłużej od tych niewykastrowanych. Kastracja zwierząt ma ułatwiać życie w ekosystemie miejskim, ponieważ przeciwdziała uciekinierstwu samców za suką w cieczce. Taka sytuacja może być przyczyną niefortunnych wypadków, łącznie z utratą życia.

Uwaga!

Profilaktyczne zabiegi kastracji mają wymierny wpływ na ograniczenie bezdomności w naszym kraju. Pamiętajmy, że każda suka jest w stanie urodzić średnio dwa mioty rocznie, co oznacza powołanie na świat kilkunastu szczeniąt.

Czy każda kotka lub suczka powinna mieć potomstwo?

Mitem jest, że posiadanie przynajmniej raz w życiu potomstwa, ma zbawienny wpływ na psychikę kotki czy suki. Nie ma na świecie żadnych badań, które mogą potwierdzić taką tezę. Z obserwacji lekarzy weterynarii wynika natomiast, że zarówno suki, jak i kotki poddane zabiegowi kastracji, wykazują większą równowagę psychiczną.