Ciąża u suki - co musisz wiedzieć?

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca leżacego psa u weterynarza na stole

Ciąża u suki to szczególny czas w życiu psa. Trudno również zaprzeczyć, iż może to być dość stresujący okres dla troskliwych opiekunów. Jak się zatem przygotować do roli opiekunów czworonożnej mamy w ciąży? Jak zadbać o potrzeby suki w tym czasie? Na te i inne pytania odpowiemy w dalszej części materiału. Zapraszamy!

Ciąża u suki - najważniejsze informacje

Kiedy suka może pierwszy raz zajść w ciążę?

Pierwsza ruja, czyli czas, gdy samica psa osiąga dojrzałość płciową niezbędną do prokreacji pojawia się między szóstym a dwudziestym czwartym miesiącem życia suni. Duża rozbieżność wynika z różnego tempa osiągania dojrzałości płciowej suk. Mniejsze samice dużo wcześniej wchodzą w okres dojrzewania niż samice wielkich ras.

Suka może zajść w ciążę już podczas pierwszej rui i zachowuje możliwość prokreacji aż do późnej starości.

Uwaga!

Każda ciąża, poród oraz wykarmienie szczeniaków to ogromny wysiłek dla organizmu samicy. Odpowiedzialni opiekunowie-hodowcy dbają, by nie doprowadzić do zbytniego obciążenia organizmu psa zbyt wieloma ciążami. Dodatkowo, dopuszczają samca dopiero, gdy suka skończy przynajmniej dwa lata. Zakłada się, że bezpieczna dla samicy ilość ciąż nie powinna przekraczać czterech w życiu, a ostatnia nie powinna odbyć później niż w dziewiątym roku życia. Między każdą ciążą suki powinien być zagwarantowany wystarczająco długi czas, by jej organizm miał szansę się zregenerować.

Jak długo trwa ciąża u samicy psa? 

Ciąża u suki trwa zwykle około dwóch miesięcy (58-68 dni licząc od pierwszego krycia) A pierwsze oznaki ciąży (większy obrys brzucha i zmiany w zachowaniu psa) można zaobserwować po czterech, pięciu tygodniach od zapłodnienia.

W jaki sposób potwierdzić, iż suka zaszła w ciążę?

Pierwsze badanie ultrasonograficzne w kierunku potwierdzenia ciąży wykonuje się zwykle u suk w trzecim, czwartym tygodniu ciąży  (24-28 dzień). Lekarz weterynarii może zaobserwować wtedy na ekranie urządzenia USG tarczki zarodkowe i pracę serc płodów.

W tym okresie ciężarna suka może wykazywać większy niż zazwyczaj apetyt lub wręcz przeciwnie. Karma, która do tej pory bardzo jej smakowała, może stracić na atrakcyjności.

Suka może również wydawać się bardziej niespokojna i zdezorientowana.

Po upływie około szóstego tygodnia można zaobserwować powiększenie sutków, a apetyt suki powinien wzrosnąć. Wszak organizm przyszłej mamy musi wyżywić nienarodzone jeszcze szczenięta.

Podczas badania palpacyjnego brzucha suki lekarz weterynarii może wyczuć ruch szczeniąt.

Ostatnie dwa tygodnie ciąży to czas przygotowywania się ciała suki do porodu. Samica szybciej się wtedy męczy, więc unika forsownych wysiłków. W gruczołach mlekowych pojawia się pokarm. Mięśnie brzucha samicy ulegają poluzowaniu.

Ile szczeniąt może przyjść na świat w jednym miocie?

W jednym miocie może urodzić się od jednego do kilkunastu szczeniąt. Ilość szczeniąt w jednym miocie zależy od rasy psa, uwarunkowań genetycznych, terminu krycia, wieku suki i samca-reproduktora. Już w 46 dniu ciąży można wykonać badanie RTG celem oceny dokładnej liczby potomstwa, badanie to jest niezwykle przydatne, gdyż pozwala oszacować w dniu porodu czy wszystkie szczenięta przyszły na świat. Warto pamiętać, że badanie USG nie jest najlepszą metodą do oceny liczby płodów. 

Jak dbać o sukę w ciąży? 

Jedzenie

Karma dla przyszłej psiej mamy powinna zawierać najlepszej jakości, zbilansowane składniki odżywcze: białko, tłuszcze i węglowodany oraz niezbędne minerały i witaminy. 

Spokój

Suka w ciąży powinna mieć w tym szczególnym dla niej okresie zagwarantowany spokój i ciszę. To również czas dla opiekunów, by przygotować odpowiednie miejsce na poród i opiekę nad szczeniętami. 

Opieka weterynaryjna 

Wizyty, konsultacje oraz porady doświadczonego lekarza weterynarii to nieoceniona pomoc dla opiekunów suki w ciąży. Warto z niej skorzystać, by uniknąć błędów czy zaniedbań w czasie, gdy samica psa przygotowuje się do porodu. Lekarz z pewnością pomoże w doborze odpowiedniej karmy, zaleci suplementację, uprzedzi o koniecznych szczepieniach i odrobaczaniu. Zaniedbanie kontroli lekarskiej może być fatalne w skutkach zarówno dla szczeniąt jak i ich matki