Białe robaki w kale psa - co oznacza obecność?

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca leżącego psa u weterynarza

Niestety, jeśli w kale psa widoczne są białe robaki, to znak, że Twój pupil padł ofiarą pasożyta jelitowego. Jaki robak opanował organizm Twojego podopiecznego? W jaki sposób ochronić psa przed endopasożytami? Czym grozi nieleczona choroba pasożytnicza? W poniższym artykule znajdziesz ważne informacje, które pomogą Ci rozpoznać objawy robaczycy i poznać sposoby zapobiegania. Zapraszamy!

Spis treści:

Pasożyty u psa

Pies jest częstym celem inwazji pasożytów zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Przyjmuje się, że prawie 85% psów padło ofiarą robaków! Oznacza to, iż prawdopodobieństwo, że Twój pupil miał lub ma do czynienia z pasożytem jest naprawdę ogromne…

Pasożyty zewnętrzne to:

Ektopasożyty żywią się krwią lub komórkami naskórka zwierzęcia. Wprawdzie pasożyty zewnętrzne rzadko doprowadzają swojego żywiciela do śmierci, gdyż nie jest to korzystne dla tych organizmów, są przyczyną przykrego i dokuczliwego świądu skóry. Pies próbując pozbyć się swędzenia, rozdrapuje lub wygryza skórę do krwi, infekuje wtórnie bakteriami i w konsekwencji prowadzi do ciężkiego samouszkodzenia.

Szczenięta i młode psy opanowane przez duże ilości pasożytów zewnętrznych są często osłabione, anemiczne i wolniej się rozwijają.

Ponadto ektopasożyty mogą być wektorem (przenosicielem, żywicielem pośrednim) dla innych pasożytów wewnętrznych (np. tasiemca) lub groźnych dla życia psa chorób wektorowych.

A zarażenie się np. babeszjozą, prowadzi często do śmierci zwierzęcia.

Pasożyty wewnętrzne u psów to:

Endopasożyty najczęściej opanowują układ pokarmowy zwierzęcia, żywią się związkami organicznymi i składnikami odżywczymi z pokarmu przyjmowanego przez psa oraz kolonizują wiele kluczowych dla życia narządów.

Pies zarażony przez robaki wewnętrzne cierpi na zaburzenia funkcjonowania takich ważnych organów, takich jak jelita, serce, wątroba, mózg, płuca. Ponadto pozostałości po metabolizmie robaków zatruwają toksynami organizm żywiciela prowadząc do reakcji uczuleniowych, pogorszenia stanu zdrowia i złego samopoczucia.

Zwierzęta opanowane przez pasożyty są słabsze i częściej zapadają na inne choroby, gdyż wszystkie siły układu immunologicznego są stale zaangażowane w walkę z podstępnym wrogiem wewnętrznym.

Młode psy i szczenięta zarażone pasożytami jelitowymi źle się rozwijają, nie rosną i są mocno osłabione. Duża inwazja robaków może doprowadzić wycieńczone zwierzę do śmierci.

Czy wiesz, że

Czy wiesz, jak szczególną rolę w chorobach pasożytniczych u psów pełnią komary?

Komary stanowią kluczowy czynnik w cyklu rozwojowym niebezpiecznego pasożyta wewnętrznego, nicienia sercowego

Forma larwalna pasożyta przedostaje się do organizmu żywiciela ostatecznego podczas żerowania komara na skórze zwierzęcia. Samica komara zarówno zakaża tą drogą psa, lecz również sama zostaje zainfekowana.

Nicienie sercowe (Dirofilaria immitis)  są przyczyną niezwykle groźnej choroby, dirofiraliozy. Zwierzę zarażone dirofilariami cierpi na  zaburzenia ze strony układu oddechowego i układu krążenia i może umrzeć wskutek zatoru tętnicy płucnej.

Nicienie sercowe były do niedawna wyłącznie zagrożeniem w klimacie subtropikalnym, lecz wraz z postępującym ociepleniem, dotarły już jakiś czas temu do Polski i okazuje się, że dobrze sobie radzą w klimacie umiarkowanym. Dirofilariozie można skutecznie zapobiegać - zapytaj lekarza weterynarii o najskuteczniejszą profilaktykę!

Uwaga!

Nicienie atakują również człowieka!

Pasożyty żołądkowo – jelitowe

Objawy robaczycy jelit

Pies manifestuje obecność pasożyta jelitowego w różnoraki sposób.


Czy wiesz, że

Czy wiesz, że tasiemiec psi wykorzystuje do kolonizacji psa innego żywiciela, pchłę?

Pcha jest wektorem, żywicielem pośrednim dla tego groźnego pasożyta jelitowego.

Zaatakowane przez pchły zwierzę wygryza sobie bolesne i swędzące miejsca na ciele, jednocześnie połyka pchły i wprowadza inwazyjne larwy tasiemca do swojego organizmu.

Nawet nie wychodzący kot może zostać zarażony tasiemcem, jeśli przyniesiemy przypadkiem pchły ze środowiska zewnętrznego.

Jak pies może zarazić się pasożytami

Pies może również zarazić się pasożytami wewnętrznymi poprzez:

Sposoby zapobiegania robaczycy

Najskuteczniejszą formą zapobiegania robaczycom jest regularne i systematyczne odrobaczanie zwierzęcia domowego, profilaktyka przeciwko nicieniom sercowym i płucnym oraz stosowanie preparatów zabezpieczających przed pchłami czy kleszczami.