Toksokaroza

czytania opublikowano

Toksokaroza

Toksokaroza jest zoonozą, czyli chorobą, którą człowiek może zarazić się od psa lub kota. Wywoływana jest przez inwazję glisty psiej (Toxocara canis) i glisty kociej (Toxocara cati).

Czy wiesz, że:

Formy inwazyjne mogą występować w glebie, piaskownicy w wodzie, na warzywach czy owocach. Tak może się zdarzyć w wyniku zanieczyszczenia psimi i kocimi odchodami.    

Jak dochodzi do zarażenia?

W glebie następuje proces powstania larwy pasożyta, która jest zdolna do zarażenia człowieka. Jajo glisty, które wraz z kałem trafia do środowiska staje się niebezpieczne po upływie od kilku do kilkunastu dni po wydaleniu przez chore zwierzę. 

Objawy i diagnoza choroby

Choroba u ludzi, przebiega zwykle w sposób bezobjawowy. W badaniu laboratoryjnym krwi można stwierdzić podwyższoną liczbę jednego z parametrów białych krwinek - granulocytów kwasochłonnych. Zdarza się jednak, że choroba rozwija się dając objawy ze strony przewodu pokarmowego. W cyklu rozwojowym pasożyta niebezpieczna dla żywiciela jest także wędrówka larw. W jej trakcie może dojść do uszkodzenia ścian przewodu pokarmowego, wątroby i innych narządów, a nawet gałki ocznej!

Jak zapobiegać toksokarozie?

Aby zminimalizować ryzyko zachorowania należy odrobaczać psy i koty, zgodnie z harmonogramem ustalonym z prowadzącym lekarzem weterynarii. Warto również raz na jakiś czas wykonywać badania kału psa i kota -  pomoże nam to, wraz z lekarzem weterynarii, dobrać odpowiednie leczenie.

Uwaga!

Bardzo ważne jest zbieranie odchodów podczas spacerów bezpośrednio po defekacji, aby nie dopuścić do rozwoju jaja w formę zagrażającą zdrowiu zwierząt i ludzi. Należy bezwzględnie przestrzegać zasad higieny i myć ręce bezpośrednio po powrocie ze spaceru. Należy również zwracać szczególną uwagę, aby dzieci nie brały do ust ziemi i piasku, nie podejmowały żywności, smoczków czy zabawek, które upadły na ziemię.