Jak i kiedy pobrać zwierzęciu mocz do badania?
czytania opublikowano
Badania okresowe to nieocenione narzędzie do kontrolowania stanu zdrowia psa czy kota. Pozwalają wykryć choroby na ich wczesnym etapie, podjąć skuteczniejsze leczenie oraz w przypadku młodych zwierząt - monitorować ich rozwój. Do podstawowych badań profilaktycznych u psa czy kota zaliczamy morfologię, badanie biochemiczne krwi, USG oraz badanie moczu. W niniejszym materiale skupimy się właśnie na badaniach moczu. Zapraszamy do lektury!
Badanie laboratoryjne moczu u psa i
kota
Badanie ogólne moczu psa czy kota to jedno ze standardowych badań kontrolnych. Ich wynik pozwala na ocenę ogólnego stanu zdrowia zwierzęcia oraz na wykrycie nieprawidłowości w funkcjonowaniu dolnych dróg moczowych i nerek.
Oprócz tego, badanie moczu może być pomocne w rozpoznaniu ropomacicza u suki, zapalenia trzustki i jelit, kwasicy metabolicznej, cukrzycy, zakażenia bakteryjnego, inwazji pasożytów, babeszjozy, zatrucia organizmu, odwodnienia i wiele innych schorzeń.
Jak pobrać zwierzęciu mocz do
badania?
Badanie moczu psa czy kota jest niedrogie i stosunkowo proste do wykonania przez lekarza czy pracownika laboratorium, a wyniki uzyskuje się szybko, lecz samo pobranie próbki moczu od psa czy kota jest często dla opiekunów nie lada wyzwaniem.
Jak zatem to zrobić i kiedy najlepiej pobrać zwierzęciu mocz do analizy?
Pies
Psu należy pobrać próbkę moczu do analizy rano, podczas pierwszej mikcji. Przed wyjściem na spacer należy psu umyć prącie, a suce srom, by oczyścić te narządy z zanieczyszczeń. Najlepiej zrobić to po prostu ciepłą wodą i czystym gazikiem. Jeśli użyjemy mydła czy szamponu, których nie będziemy mogli dobrze spłukać, ich obecność może spowodować zafałszowanie wyników badania.
Następnie należy poczekać, aż pies zacznie się załatwiać i pobrać mocz ze środkowej strugi.
Specjalny sterylny pojemnik na mocz najlepiej trzymać w dłoni ubranej w lateksową rękawiczkę. Jeśli bowiem trzymamy go gołą ręką i mocz skontaktuje się z naszą skórą i spłynie do pojemnika, również może to doprowadzić do zafałszowania wyniku.
Sama czynność nie wydaje się skomplikowana z technicznego punktu widzenia. Niestety, często pies jest zaskoczony tak bliską obecnością opiekuna podczas wykonywania tej czynności i speszony przestaje sikać.
Możemy więc stosować różne rozwiązania, które ułatwią nam pobieranie próbki. Chochla, patelnia, miska itd. Należy jednak pamiętać że bez względu na to, które naczynie okaże się pomocne, powinno ono być czyste, nie zawierać śladów detergentu ani innych zanieczyszczeń.
Kot
Pobranie moczu kota może być problematyczne, gdyż to zwierzę bardzo ceni sobie spokój i prywatność podczas załatwiania swych spraw fizjologicznych.
Nie oznacza to jednak, iż nie ma możliwości pobrania moczu kota do badania.
Jeśli nie jesteśmy w stanie pobrać moczu do pojemnika, możemy pobrać go z pustej, dokładnie wcześniej umytej i wyparzonej kuwety. Jednak nie każdy kot załatwi się bez żwirku w kuwecie. W klinikach weterynaryjnych jest do nabycia specjalny żwirek diagnostyczny, który nie wchłania moczu.
Co zrobić, gdy jednak nie udało się
pobrać moczu do analizy?
W takim przypadku należy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii. Jeśli bowiem wszystkie próby pobrania moczu z wolnego strumienia zawiodły, lekarz może pobrać mocz przez cewnikowanie lub cystocentezę (nakłucie pęcherza moczowego). W przypadku niektórych oznaczeń w badaniu moczu te metody będą preferowane (na przykład cystocenteza jest najlepszą metodą kiedy planujemy wykonać posiew moczu).
Pamiętaj!
Pamiętaj, pobrany mocz należy przelać do specjalnego pojemnika do tego przeznaczonego. Można go kupić w klinice weterynaryjnej lub w aptece. Pobrany mocz należy jak najszybciej dostarczyć do laboratorium. Jeśli z jakiegoś powodu nie jest to możliwe i konieczna jest zwłoka, próbkę do czasu przekazania należy przechowywać w lodówce.