Border collie i jego pasterski instynkt

czytania opublikowano

Ilustracja przedstawiająca psa rasy border collie

Rasa border collie jest pod wieloma względami wyjątkowa. Te psy stoją zwykle na czele rankingów dotyczących inteligencji, a wybitne osobniki tej rasy potrafią rozpoznawać nawet kilkadziesiąt przedmiotów i mają zdolność rozumienia wielu komend wydawanych im przez opiekunów.

Border collie – charakterystyka rasy

Border collie jest psem pracującym i pasterstwo ma we krwi. Chętnie podejmuje różne wyzwania, ale najlepiej realizuje się przy pasieniu owiec. Psy tej rasy szkoli się najczęściej z doświadczonym psem pasterskim i owczarzem czego nie możemy zapewnić im w warunkach miejskich. W ramach rekompensaty konieczne jest poszukanie zajęć zastępczych takich jak psie sporty, regularne szkolenia czy ćwiczenie zadań intelektualnych. Szczególne zdolności border collie wynikają z jego instynktów i cech charakteru. Jednak samo genetyczne wyposażenie nie powoduje, że pies staje się pracujący. Bardzo ważna jest także odpowiednia socjalizacja, już od pierwszych dni życia u hodowcy. Przed zakupem psa rasy border collie należy uczciwie zadać sobie pytanie: ile mam czasu każdego dnia dla psa z tak dużymi wymaganiami? Utrzymanie odpowiedniego poziomu fizycznej i mentalnej aktywności psa to duże wyzwanie czasowe i logistyczne. Niekiedy nie wystarczają wielogodzinne spacery, bo nie zaspokajają wrodzonego instynktu do pracy.

Ważne!

Dla bordera ważne jest codzienne umysłowe zaangażowanie. Jego brak może prowadzić do zachowań niepożądanych takich jak próba przewodzenia „ludzkim stadem” czy agresja.

Border collie - wychowanie

Wychowywanie psa rasy border collie to bez wątpienia bardzo duże wyzwanie. Należy pamiętać, że psy pasterskie wymagają od opiekuna wiele uwagi i wolnego czasu, a ponadto trzeba zapewnić im odpowiednią ilość aktywności fizycznej i umysłowej. Jeśli jednak nie mamy zbyt dużo czasu, a chcemy, aby do naszej rodziny dołączył czworonożny przyjaciel, może warto rozważyć przygarnięcie kilkuletniego kundelka, który nie będzie w typie rasy, wymagającej od opiekuna szczególnego zaangażowania.