Choroby neurologiczne u psa

czytania opublikowano

Wiele chorób neurologicznych u psów manifestuje się nie tylko podobnymi objawami, ale też utrudnionym diagnozowaniem. Wynika to z prostego względu — pies nie jest w stanie nam powiedzieć, jak się czuje. Lekarze weterynarii przez to mają duże wyzwanie w diagnozowaniu i leczeniu chorób neurologicznych. Co mogą rozpoznać?

Jakie choroby neurologiczne mogą występować u psa? Podział chorób neurologicznych

Choroby neurologiczne dzieli się na kilka kategorii. Nie jest to jednak podział ostateczny i jedyny słuszny. Służy on tylko jako pomoc w rozpoznawaniu przyczyny choroby.

• Powiązanie z gatunkiem:

• Powiązanie z wiekiem

• Powiązanie z rasą:

• Powiązanie z płcią:

Jednostek jest wiele, jednak najbardziej rozpoznawalną jest padaczka, rzadziej nosówka, przeciwko której prowadzi się szczepienia profilaktyczne. Wszystkie te choroby powinny być potwierdzone przez zaawansowanie badania diagnostyczne pozwalające wykluczyć inne jednostki chorobowe.

Jakie są objawy chorób neurologicznych u psa?

Objawy pozwalają często jedynie na ocenienie czy choroba jest pochodzenia neurologicznego, czy na przykład sercowego. Wśród najczęstszych wymienia się:

Rozpoznanie chorób neurologicznych u psa.

W rozpoznaniu chorób neurologicznych trzeba postępować według odpowiedniego schematu. Zwykle jest to wykluczanie kolejnych przyczyn poprzez badania diagnostyczne. Co więc lekarz weterynarii bierze pod uwagę podczas rozpoznania?

  1. Ważne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu, który jest uzupełniony o filmy obrazujące objawy. Warto tutaj dokładnie opisywać, co się dzieje ze zwierzęciem.
  2. Objawy, występujące u chorego psa. Mówią one bardzo wiele i pozwalają na ukierunkowanie dalszych badań.
  3. Badanie fizykalne pozwalające ocenić możliwości i motorykę zwierzęcia. Rozszerza się je też o badanie neurologiczne.
  4. Ocena stanu psychicznego — ocena świadomości i zachowania psa.
  5. Ocena postawy ciała, ruchu, czucia, badanie odruchów, sprawdzenie świadomości umiejscowienia części ciała w przestrzeni
  6. Lokalizacja zmian chorobowych w układzie nerwowym
  7. Rozpoznanie różnicowe, czyli stworzenie listy potencjalnych chorób, na które zwierzę może chorować.
  8. Badania dodatkowe, takie jak tomografia, USG, EKG, echokardiogram itp.

Rozpoznanie nie zawsze możliwe jest od razu. Postawienie diagnozy może wymagać wykonania wielu badań i obejmować wiele wizyt. Nie zawsze lekarz od razu podejmie decyzję, co dalej. Dlatego warto uzbroić się w cierpliwość.

Jak leczy się choroby neurologiczne u psa?

Ze względu na swoją różnorodność nie zawsze będzie to nawet podobna terapia. Lekarz dobiera leki i środki terapeutyczne indywidualnie do każdego pacjenta.

Nie zawsze uda się wyleczyć psa z choroby neurologicznej. Czasem zwierzę będzie się z nią borykać do końca życia. Innym razem ulegnie ona remisji i nie wróci przez dłuższy okres.

W większości przypadków chorobom neurologicznym nie da się zapobiec. Jest to podyktowane ich specyfiką i sposobem powstawania. Opiekunowie takich psów powinni wziąć to pod uwagę i uzbroić się w cierpliwość. Niezbędna też może stać się zmiana całego stylu życia, żeby móc wspomóc swoje zwierzę w chorobie.